Göstericiler düğün iptal ettirdi

Göstericiler düğün iptal ettirdi.14922
  • Giriş : 19.10.2008 / 21:49:00

Adana ve Şırnak'ta yollara barikat kuran gruplar, polise taşlarla saldırdı. Şırnak'ta düğün iptal ettiren göstericiler, güvenlik güçleri tarafından gaz bombalarıyla dağıtıldı. Antalya, Nusaybin, Şanlıurfa ve Siirt'te de olay vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adana'da, izinsiz gösteri yapan bir grup, güvenlik güçlerinin müdahalesiyle dağıldı. Yenibey, Barbaros, Dağlıoğlu, Gülbahçesi ve Ova mahallelerinde, çoğunluğunu çocukların oluşturduğu grup, terör örgütü lehine sloganlar atıp, kaldırım taşlarıyla yollara barikat kurarak caddeleri trafiğe kapatmak istedi.

Çevik kuvvet şube müdürlüğü ve terörle mücadele şube müdürlüğü ekiplerinin panzerler eşliğinde müdahalesi üzerine gruptakiler ara sokaklara kaçarak dağıldı. Caddelere kurulan barikatlar panzerler aracılığıyla kaldırılırken, yakılan lastikler polisler tarafından söndürüldü.

POLİSE SALDIRDILAR

İstanbul, Adana ve Hakkari'den sonra Cizre sokakları da savaş alanına döndü. Akşam saat 20.00 sularında İdil Caddesi ile Nusaybin Caddesi üzerinde toplanan grup izinsiz gösteri yapıp yolu trafiğe kapattı.

Yolu taş ve çöp konteynırlarıyla trafiğe kapatan grup lastik yakıp slogan atmaya başladılar. Grup polis panzerlerine ve yoldan geçen sivil araçlara taşlarla saldırınca, çevik kuvvet polisleri devreye girdi ve gruba gaz bombaları ile müdahale etti.

Bir müddet duran gösteri daha sonra grupların tekrar birleşmesi ile bu kez de İdil yolunda başladı. Yasa dışı sloganlar atıp, çevreden geçen sivil araçların camlarını kıran ve Nur Mahallesi'ndeki bir düğünü iptal eden gösterici gruba güvenlik güçleri müdahale etti ve gurubu dağıttı. Olaylar gece geç saatlere kadar devam etti.

PENDİKTE 3 ARAÇ KUNDAKLANDI

Pendik'te gece yarısı 3 araç kimliği belirsiz kişilerce kundaklandı. Pendik, Kaynarca Mahallesi, Aydınlı Caddesi Kafkas Sokak içersinde park halindeki 3 araç gece 02.00 sıralarında bir anda yanmaya başladı. Kimliği belirsiz kişilerce benzin dökülerek ateşe verildiği tespit edilen araçlarda büyük maddi hasar meydana geldi.

Görgü tanıkları, yangını farkettiklerinde sokak içersinde 2 veya 3 kişinin koşarak uzaklaştıklarını gördüklerini ve hemen kovalarla yangına müdahale ettiklerini söylediler. Daha sonra olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangının tekrarlamaması için soğutma çalışması yaptı. Olay yerinde incelemelerde bulunan polis, kundaklamamın terör eylemleri ile bir bağlantılı olduğu şüphesi üzerinde duruyor.

DİYARBAKIR'DA 26 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ GÖZALTINA ALINDI

Diyarbakır'da yasa dışı faaliyetlere katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 26 üniversite öğrencisi mahkemeye sevk edildi.

Edinilen bilgiye göre, çeşitli tarihlerde yasa dışı afiş asıp bildiri dağıttıkları ve Dicle Üniversitesinde ders boykotu yapmaları için başka öğrencilere baskı yaptıkları iddia edilen 26 üniversite öğrencisi gözaltına alındı. Zanlılar, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerin ardından, haklarında hazırlanan dosyalarla adli makamlara sevk edildi.

DTP'LİLERE TEPKİ

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Antalya İl Başkanlığı tarafından yapılmak istenen basın açıklaması sırasında terör örgütü PKK ve terör örgütü ele başı lehine sloganlar atılmasına çevredeki vatandaşlar tepki gösterdi.

Kışlahan Çarşısı önünde basın açıklaması yapmak üzere toplanan DTP Antalya İl Başkanlığı üyeleri, terör örgütü PKK ve terörist başı lehine slogan atmaya başladılar. Sloganların devam etmesi üzerine bazı vatandaşlarla DTP'liler arasında gerginlik yaşandı. Güvenlik güçleri, DTP'li grup ile vatandaşlar arasında set oluşturdu. Vatandaşlar, DTP'li grubun dağılmasını isteyerek, ''Katiller'', ''Kahrolsun PKK'', ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'', ''Bu vatanı çapulculara böldürmeyeceğiz'' şeklinde sloganlar attılar.

DTP'li grup gerginliğin artması üzerine basın açıklamasını yarıda kesti. Slogan atarak il binasına doğru yürüyüşe geçen DTP'liler, esnaf tarafından da protesto edildi.

NUSAYBİN'DE İZİNSİZ GÖSTERİ

Bu arada, Mardin'in Nusaybin ilçesinde yapılan basın açıklamasının ardından izinsiz gösteri yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. Alınan bilgile göre, DTP ilçe binası önünde toplanan bir grup, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan attı.

Daha sonra yapılan basın açıklamasının ardından polisin uyarısına rağmen dağılmayan grup, caddedeki PTT ilçe binası ile polise taş attı. Polis gruba tazyikli suyla müdahale etti. Olayda bazı kişilerin gözaltına alındığı bildirildi.

URFA VE SİİRT'TE OLAYLI GÖSTERİ

Şanlıurfa ve Siirt'te izinsiz gösteri yapan gruplara polis müdahale etti. Şanlıurfa'da Süleymaniye Meydanı'nda toplanan grup, burada bir süre slogan attıktan sonra Devteşti Mahallesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Terör örgütünü simgeleyen bez parçaları ve yasa dışı dövizler taşıyıp, sloganlar atan ve uyarıları dikkate almayan gruptakilerden bir kaç kişi, yol üzerinde arka camında Türk Bayrağı bulunan bir minibüsün camlarını kırdı.

Ardından yürüyüşe devam eden grup, önlem alan polise de taş ve molotofkokteyli atmaya başladı. Grubu dağılmaları yönünde uyaran güvenlik güçleri, bunun dikkate alınmaması üzerine göz yaşartıcı gaz kullanarak gruptakileri dağıttı.

Ara sokak ve civardaki caddelere dağılan göstericilerden bir grup, Akabe Mahallesi'ndeki Türkiye Elektrik İletim A.Ş'ye (TEİAŞ) ait bir hizmet binasına da molotof kokteyli attı ve taşlarla camlarını kırdı. Gösterinin yapıldığı caddede atılan taşlardan bazı iş yerleri de zarar gördü. Öte yandan, Viranşehir ve Suruç ilçelerinde de de aralarında çocukların bulunduğu gruplar bir süre izinsiz gösteri yaptı.

Bu arada, Siirt'te de Aydınlar yolunda DTP'lilerin bulunduğu bir grup basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından uyarılara rağmen terör örgütü elebaşı lehinde slogan atmayı sürdüren gruba polis müdahalede bulunurken, 9 kişi gözaltına alındı. Basın açıklamasına Kurtalan Belediye Başkanı Mehmet Koyuncu ve Gökçebağ Belediye Başkanı Seyfettin Aydın da katıldı.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*