Göstericilere sert müdahale kameralara böyle yansıdı

Göstericilere sert müdahale kameralara böyle yansıdı.9834
  • Giriş : 04.10.2007 / 03:13:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 00:25:50

Myanmar'da cuntanın demokrasi yanlısı göstericilere sert müdahalesi kameralara da yansıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Hayatlarını tehlikeye atarak kameralarının kayıt tuşuna basan Myanmarlılar, bu görüntüleri eski başkent Yangon'da çekti. Görüntüler cuntanın demokrasi yanlısı göstericilere acımasız müdahalesini gözler önüne serdi.

CNN International'ın ele geçirdiği görüntüler, gözaltına alınırken güvenlik güçlerinden dayak yiyen göstericilerin çaresizliğini ortaya koyuyor.

Bazı göstericiler kendilerini sivil polis olarak tanıtan, üniformasız kişiler tarafından gözaltına alınıyor. Sert müdahale, arkasında birçok yaralı bırakıyor.

Myanmar'da gösterilerin başladığı 17 Eylül tarihinden bu yana muhalif gruplar 200'e yakın kişinin öldüğünü ileri sürüyor. Cunta yönetimine göre ise ölenlerin sayısı 10.

Ölenlerin arasında Japon bir gazeteci de var. O da göstericiler gibi güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybetti.

Uluslararası toplum Myanmar yönetiminin gösterileri barışçıl yöntemlerle bastırması için çaba sarfediyor. BM'nin Özel Temsilcisi İbrahim Gambari bu amaçla ülkeyi ziyaret etti. Cunta liderleriyle günler süren ertelemenin ardından görüşebildi. Ancak görüşmelerden olayları yatıştıracak bir sonuç çıkmadı.


Flash Animasyonu

Flash Animasyonu

Gözaltındaki 80 rahip serbest

Bu arada, Myanmar'da geçen hafta son 20 yılın en büyük askeri yönetim karşıtı gösterilerin bastırılması sırasında gözaltına alınan 80 rahip bugün serbest bırakıldı.

Salıverilen rahiplerden biri, kendisiyle birlikte 80 rahibin gece yarısından hemen sonra Yangon'daki Mingala Yama manastırına döndüğünü söyledi. Adını açıklamayan rahip, manastırlarına baskın sırasında gözaltına alınan 96 rahipten geriye kalan 16'sının da kısa sürede salıverilmesini beklediklerini kaydetti.

Yangon'un Insein bölgesindeki eski bir teknik enstitü binasında tutulduklarını söyleyen rahip, sorgulamaları sırasında sözlü tacize uğradıklarını, kendilerine iki öğün yemek verildiğini anlattı.

Yangon'daki yaklaşık 15 manastıra düzenlenen baskınlarda yüzlerce rahibin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious