Göstericiye yardım etti, ayın polisi oldu

Göstericiye yardım etti, ayın polisi oldu.17876
  • Giriş : 19.03.2008 / 16:55:00

DTP İl Örgütü'nün Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'ın kuzeyine düzenlediği kara harekâtını protesto eyleminden sonra bir protestocunun yarasını saran polis ayın polisi seçildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van'da 26 Şubat tarihinde DTP'liler kara harekatını protesto etmek için parti binası önünde toplanarak AK Parti binasına gidip üzerinde 'Edi Bese' yazılı siyah çelenk koymuştu.

Burada yapılan basın açıklaması sonrasında ara sokaklara dağılan grup slogan atarak polise taşla saldırmıştı.

Polisin olaya müdahalesi sırasında ve göstericilerin attığı taşlardan dolayı 4'ü polis olmak üzere 12 kişi yaralanmış ve Van'daki çeşitli hastanelere kaldırılan yaralılar tedavi altına alınmıştı. Bu esnada protestocuların attığı taşlarla kafasından yaralanan başka bir protestocu gözaltına alınmış ve az önce kendisine taş atan göstericiyi gören polis memuru elindeki selpak mendil ile kanamasını durdurmaya çalışmıştı.

Ulusal basında da geniş yer bulan polis memurunun hareketi, Emniyet Müdürlüğü tarafından her ay başarılı polisler arasında yapılan ve 2 polisin seçildiği 'ayın polisi' değerlendirmesinde ilk 10'a girmesini sağladı.

Yapılan değerlendirme sonrası Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Halil Ablak ile yine aynı olayda kamera çekimi yaparak birçok suçlunun yakalanmasını sağlayan Güvenlik Şube Müdürlüğünde görevli olan polis memuru Rıfat Akbulut'da ayın polisleri seçildi.

Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, ayın polisi uygulamasının ile geldiği günden itibaren başlattıklarını söyledi.

Amaçlarının çalışkan, üstün feragat, fedakarlık gösterenleri tespit etmek, onları takdir etmek ve onları diğer personellere örnek göstermek olduğunu belirten Kesmez, "Orada bir göstericinin yaralanması neticesinde arkadaşımız Halil Ablak da göstericinin yarasını pansuman ediyor. Ondan sonra tedavi altına alıp adli işlemini de şahsın yaptık. Biz devletin silahlı gücüyüz. Eğer kanunlara uyulmayan bir konu olursa kanuna uydurmak için biz eşit şekilde artan nispette gaz bombasından, coptan, silaha kadar enstrümanları kullanan silahlı bir gücüz. Zaman zaman kamuoyunda yer alıyor. Cop, gaz bombası kullanılıyor şeklinde. Bunu devlet kullansın diye veriyor. Halil arkadaşımız 6 polisin yaralanmasına rağmen o göstericinin yarasını pansuman ediyor. Kin ve nefret dolu hareket etmiyor. Biz bir taraftan zor kullanacağız, bir taraftan da yaralıların tedavisini yapacağız." şeklinde konuştu.

"FOTOĞRAFTA SONRADAN FARK ETTİM, BİR ELİMDE COP VARDI, BİR ELİMDE İSE PEÇETE"

Ayın polisi seçilen Halil Ablak, o günkü olayda birden bire taş yağmuruna tutulduklarını ve neye uğradıklarına şaşırdıklarını söyledi.

Hiç böyle bir şey beklemediklerini ifade eden Ablak, "2 yıldır ben Van'dayım. Van'da ilk defa böyle bir olayla karşılaşıyorum. Daha sonra biz müdahalemizi yaptık. Müdahaleden sonra göstericilerden biri yaralanmıştı. Çok kanaması vardı. Bana başının döndüğünü söyleyince çok kan kaybediyordu ben durumunun ağır olabileceğini düşündüm. Bende kanını durdurmak için peçeteyle kanını durdurmaya çalıştım. O arada basın mensupları da beni çekmiş. Ben orada görevimi yaptım. Görevimi de en iyi şekilde yaptığıma inanıyorum. Gerekirse biz orada müdahalemizi de yaparız, gerekirse de vatandaşımıza yardımcı da oluruz. Fotoğrafta sonradan fark ettim. Bir elimde cop vardı, bir elimde ise peçede. Orada vermiş olduğum mesajı da insanların anladığını düşünüyorum." dedi.

Öte yandan, Güvenlik Şube Müdürlüğünde görevli olan polis memuru Rıfat Akbulut da ayın polisi seçildi. Ayın polislerine Emniyet Müdürü Kesmez birer çeyrek altın verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious