Göz alerjisi ihmale gelmez

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Yaz aylarında sıkça rastlanan göz alerjisi zamanında müdahale edilmezse körlüğe bile neden olabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Göz alerjilerinin çiçek polenleri, ev ve işyeri tozları, bazı ilaçlar, kimyasal maddelerin etkisi ile uygun olmayan makyaj malzemelerini kullanan ve uzun süre bilgisayar karşısında çalışan kişilerde meydana geldiğini belirten doktor Süleyman Yıldırım, hastalığın saman nezlesi ve bahar alerjisi gibi türleri bulunduğu bildirdi.

SOĞUK UYGULAMA

Yıldırım, gözde körlüğe bile neden olabilen bu hastalık grubu için yapılması gereken en önemli tedavinin, koruyucu tedavi olduğunu kaydetti. Bu tür rahatsızlıkları olanların öncelikle güneşten uzak durması gerektiğini ifade eden Yıldırım, şöyle dedi: Güneş gözlüğü, gözü güneşin zararlı etkilerinden koruduğu gibi göze toz kaçmasını da önler. Göze soğuk uygulama yapmak ise ilaç etkisine sahiptir. Her gün soğuk suyla göz kapalı iken göz yıkanabilir, buz parçaları temiz bir mendile sarılıp, göz üzerinde 10 dakika tutulabilir.''

ÖNLEMLER OLMAZSA

Tüm önlemlere rağmen alerji düzelmezse doktora başvurulması gerektiğini bildiren Yıldırım, 'Ebeveynler bilmeliler ki tek bir defa ilaç kullanmakla da bu hastalık geçmez. Fakat yaş büyüdükçe, sistem geliştikçe hastalık etkisini kaybetmektedir. Gözde körlüğe bile sebep olabilen bu hastalık ihmal edilmemelidir'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious