Göz alerjisi sık görülüyor

  • Giriş : 31.05.2007 / 17:50:00

Polenler, ev tozu ve hayvan atıkları göz alerjisine neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Faruk Öztürk, "Mevsimsel göz alerjisine neden olan etkenler genellikle polenler, mevsimsel olmayan alerjiye neden olan etkenler ise yıl boyu karşılaştığımız ev tozu ve hayvan atıklarıdır" dedi.

Alerjik göz hastalıklarının sık görüldüğünü ve insanların yaklaşık yüzde 15'inde alerjinin bir veya birkaç çeşidi bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Öztürk, çevreyle direkt teması nedeniyle gözün alerjik hastalıklara daha yatkın olduğunu belirtti:

"Göz alerjilerinde gözde yanma, batma, kaşıntı, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu görülebilir. Bu şikayetlere genellikle burundaki alerji eklenir. Göz kapaklarında şişlik, gözün beyaz tabakasında kabarıklıklar ve kızarıklık görülür.

Mevsimsel göz alerjisine neden olan etkenler genellikle polenler, mevsimsel olmayan alerjiye neden olan etkenler ise yıl boyu karşılaştığımız ev tozu ve hayvan atıklarıdır."

Öztürk, alerjiye ilaçlar, ilaçların içindeki koruyucu maddeler veya makyaj malzemelerinin de neden olabileceğini kaydetti.

Öztürk, gözdeki bazı rahatsızlıkların alerji zannedilebileceğini de belirtti:

"Muayenede göz kapakları, kirpikler ve kornea dikkatle incelenir. Bazen göz kapakları ters çevrilerek arka yüzeylerinin incelenmesi gerekebilir.

Bazı mikrobik hastalıklar, sebebi bilinmeyen iltihabi durumlar, göz kapağı iltihapları, bazı cilt hastalıklarının göz bulguları, kuru göz hastalığı, gözün bağ ve damar tabakasının iltihabi hastalıkları, böcek ısırıkları, kirpik diplerine yerleşen parazitler göz alerjisini taklit eden bir tablo meydana getirebilir.

Tanısal test olarak alerjen maddenin bulunması, gözyaşında ve kanda bazı maddelere bakılması yardımcı olsa da en fazla bilgi muayeneden elde edilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious