Göz sağlığınıza dikkat!

  • Giriş : 25.02.2006 / 00:00:00

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Olcay Şahin, ancak miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi kişide önceden zaten var olan kusurların bilgisayar kullanırken açığa çıkacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uygun oturuş ve duruşa dikkat etmemenin de sorun yaratacağını vurgulayan Şahin, 'Ekranın üst kenarı göz hizasında olmalı, ekrandan uzaklık ekrandakileri rahat görebilecek en uzak mesafe olmalıdır. Ayrıca, pencerelerle ekran açısı uygun olmalı, pencere ve diğer kaynaklardan gelen görüntüler ekran üzerine düşmemeli' diye konuştu.

EKRANI TEMİZLEYİN
Ekranlardan yayılan ışının bugünün modern teknolojileriyle üretilen monitörlerde artık tehlike yaratmadığını ifade eden Şahin, 'Ancak çözünürlük ve tazeleme hızı düşük olmamalı, aksine yüksek çözünürlüklü ve yüksek tarama hızlı monitörler kullanılmalıdır. Bu monitörler çok daha az oranda göz şikayetlerine yol açmaktadır' şeklinde konuştu. Ekranların yapıları nedeniyle çok toz topladıklarını belirten Şahin, şu tavsiyelerde bulundu: 'Monitör ekranı uygun malzemelerle sık sık temizlenmeli. İri puntolu ve gözü yormayan karakterlerle yazmak, koyu renk zeminler üzerinde açık renk karakterlerle çalışmak, çalışırken 45-50 dakikada bir 5-10 dakika ara verip gözü dinlendirmek de göz sağlığı için çok önemli.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious