Göz tansiyonuna dikkat!

  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

Uzmanlar, dünyada körlük nedenleri arasında katarakttan sonra ikinci sırada yer alan göz tansiyonu tanı ve takibin çok önemli olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Acıbadem Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr.Haluk Ertürk, halk arasında 'Karasu' olarak bilinen glokom'u (göz tansiyonu), kişinin gözünün tolere edebileceğinden daha fazla olan göziçi basıncının meydana getirdiği hasar olarak tanımlıyor. Ertürk hastalık hakkında şu bilgileri verdi: "Bu hasar başlıca optik sinir çukurlaşması ve görme alanında çok özel görünümlü görme alanı bozuklukları olarak gözlenir. Glokom olguların çok büyük bir çoğunluğunda GİB yüksek (20mmHg) olmakla beraber bir kısım olguda GİB normal kabul edilebilir sınırlar içinde olmasına rağmen yine de glokoma özel bulgular gözlenebilir. Bu durumda düşük veya normal tansiyonlu glokom (NTG)'lardan bahsedilir. Bazı olgularda da GİB normal sınırların biraz üzerinde olmasına rağmen optik sinir başında ve görme alanında hiçbir glokomatöz bulgu tesbit edilemez ki, bu durum da oküler hipertansiyon (OH) olarak tanımlanır. OH olgularının glokoma dönüşmesi söz konusu olabilmektedir. Ancak bu oran çok düşüktür."

Göz tansiyonunun dünyada körlük nedenleri arasında katarakttan sonra ikinci sırada yer aldığını vurgulayan Ertürk şöyle devam etti: "Glokom tanısı ve glokomlu hastanın takibi için göziçi basınç değeri tek başına yeterli değildir. Görme alanı ve görme sinir başının ve sinirlerinin değerlendirilmesi çok ileri derecede önemlidir. Görme alanı subjektif yani hastanın ifadesine bağlı muayene yöntemidir. Yaşlılarda, çabuk sıkılan kişilerde, glokomu ilerlemiş kişilerde güvenirliği azalmaktadır. Bu nedenle daha objektif tanı ve takip cihazlarına ihtiyaç duyulur. Glokomda tanı ve takip çok önemli olmakla birlikte hastanın ilaçlarını muntazam olarak kullanması daha da önemlidir. Glokomda hastanın genellikle hiçbir şikayeti yoktur. İlaçlarını kullanırken kısa ve orta vadede kendisinin fark edebileceği bir iyilik de söz konusu değildir. Glokom ilaç ile, olmazsa diğer tedavi seçenekleri ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Her ilaç herkese aynı ölçüde etki etmez, dolayısı ile tedavi oturana kadar sık kontrol gerekebilir. Tanıda geç kalınmış olmak ne kadar kötü ise, yanlış pozitif tanı da o kadar zararlıdır. Çünkü tedavi için kullandığımız hemen tüm ilaçların yan etkileri vardır. Gereksiz yere yan etkilere maruz kalmak hiç de uygun bir durum değildir. Ayrıca kişinin kullandığı diğer ilaçlarla da etkileşimlerinin bilinmesi ve ona göre ilaçların tespit edilmesi gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious