Gözaltıları protesto ederken, otobüse saldırdılar

Gözaltıları protesto ederken, otobüse saldırdılar.7712
  • Giriş : 22.03.2008 / 17:53:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 16:05:09

Gözü dönmüş protestocu, belediye otobüsündeki başörtülü bayanı 'İran'a gidin' diyerek taciz etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon terör örgütüne yönelik operasyon kapsamında Cumhuriyet Gazetesi yazarı İlhan Selçuk'un gözaltına alınması protesto edildi.

İlhan Selçuk'un gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla gazete binası önünde toplanan küçük bir grup önce bir basın açıklaması yaptı ardından Taksim'e doğru yürümek istedi ancak polis gruba izin vermeyince kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Bu esnada protestocu gruptan birkaç kişi, gazete binasının önünden geçen bir otobüse saldırdı. Bu çirkin olay hem otobüsteki vatandaşları hem de çevredeki halkı şaşkına çevirdi. 

ERDOĞAN'A MENDERES'İ HATIRLATTILAR, DARBE PANKARTI TAŞIDILAR

Protestocu gurubun attıkları bazı sloganlarla Başbakan Erdoğan'a Adnan Menderes'in idamını hatırlatması dikkat çekti.

İstanbul Emniyeti tarafından Ergenekon terör örgütüne yönelik operasyon kapsamında Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı İlhan Selçuk'un gözaltına alınmasını protesto eden grup gösteri yürüyüşü düzenledi. Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 68'liler Derneği, Eğitim-İŞ Sendikası, Biz Kaç Kişiyiz Platformu ve Türk Kadınlar Derneği üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 1000 kişilik grup, Türk bayrakları, hükümeti ve Ergenekon terör örgütüne yapılan operasyonu eleştiren pankart, döviz ve sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Gazetesi'nden Atatürk Evi'ne doğru yürüyüşe geçti. Atatürk Evi önünde toplanan grup adına 68'liler Derneği üyesi olduğu öğrenilen bir kişi, basın açıklamasını okudu. Gösterinin burada bitmesi gerekirken, grup birden Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Grubun önü kanunsuz olduğu gerekçesiyle Şişli CHP Binası önünde çevik kuvvet ekipleri ve panzerler tarafından kesildi. Yolu kapatan çevik kuvvet ekipleri, yaşanabilecek taşkınlıklara karşı gaz maskelerini giyerek hazır bekledi. Bu sırada eylemcilerden bazıları polis aleyhine sloganlar attı.

"Biz Kaç Kişiyiz" platformundan oldukları öğrenilen bir grup polisle tartışırken, bazı göstericiler de "Biz iznimizi Atatürk Evi'ne kadar aldık. Buradan sonraya gidemeyiz" diyerek yürüyüşün bitirilmesini istedi. Bu sırada iki gurup arasında da sert tartışmalar yaşandı. Polisin izin vermemesi üzerine protestocu grup, kortej halinde tekrar Cumhuriyet Gazetesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Gazete önünde tekrar toplanan grup protesto gösterisine devam etti.

DARBEYİ ÖVEN DÖVİZ VE SLOGANLAR DİKKAT ÇEKTİ

Cumhuriyet Gazetesi önünde toplanan grubun elinde taşıdığı darbeyi öven pankartlar ve sloganlar ise dikkat çekti. "Tayyip şaşırma Menderes'i hatırla" ve "Ya istiklal ya ölüm" şeklinde slogan atan gruptan bazılarının elinde ise "Darbeden kalanlar" şeklinde dövizler olduğu gözlendi. Gazetenin önünde basın açıklaması yapan Cumhuriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Şükran Soner, başyazarları İlhan Selçuk'un Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınmasını eleştirdi. Mücadelelerinin sonuna kadar devam edeceğini belirten Soner, sözlerini "Gazanız mübarek olsun" sözleriyle bitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious