Gözaltına alınan emekli askerlerle ilgili şok iddia!

Gözaltına alınan emekli askerlerle ilgili şok iddia!.11057
  • Giriş : 04.07.2008 / 02:07:00
  • Güncelleme : 04.07.2008 / 00:05:44

Şener Eruygur kaynaklı belgelerde çetenin dehşet verici planları ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

7 Temmuz'da tam 40 ilde izinsiz mitingler yapmayı planlayan grup, 'sahte Yeşil' Osman Gürbüz aracılığıyla da cinayetler işletecekti.

BU İDDİALAR YENİR YUTULUR GİBİ DEĞİL

Ergenekon örgütüne yönelik gerçekleştirilen soruşturma kapsamında gözaltına alınan emekli askerlerle ilgili şok iddia... İddiaya göre, emekli Org. Şener Eruygur'un Fenerbahçe Orduevi'ndeki ofisinde ele geçirilen belgelerde, grubun 'yaz' döneminde darbe amacıyla kaos ortamı yaratmak için hazırlıklar yaptığı belirlendi.

4 YILDIZLI DARBE İÇİN HAZIRLIKLAR

Şener Eruygur, Hurşit Tolon, İlker Güven ve Levent Ersöz'ün beyin takımını oluşturduğu gizli yapılanma, 7 Temmuz'da verecekleri startla 40 ilde ADD aracılığıyla izinsiz mitingler düzenleyecek; buralarda polis ve halk karşı karşıya getirilerek, silahlı çatışma ortamı yaratılacaktı. Örgütteki gazeteciler de yayınlarıyla 'buhran' ortamı yayacaktı.

Grup, 'sahte Yeşil' olarak bilinen Osman Gürbüz 'ün yardımıyla JİTEM ve itirafçılardan kurulacak 30 kişilik özel ekip aracığıyla cinayetler işletecekti. ATO Başkanı Sinan Aygün'ün bu plandaki rolü ise "Ekonomi bitti" açıklamaları yapmaktı. Darbeciler ayrıca Ağustos'taki YAŞ toplantısını da ertelemek istiyordu...

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklananlar, terör örgütü suçlamasıyla yargılanacak. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turhan Çolakkadı, 3 aydır süren ve şu ana kadar 49 kişinin tutuklandığı soruşturmada yargılananların "terör" suçlamasıyla yargılanacağını açıkladı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınacak olan Turhan Çömez'in Türkiye'ye dönmeyeceği açıklandı.

Ergenekon soruşturmasıyla ilgili yargı sürecinin yakın zamanda başlaması bekleniyor. Soruşturma kapsamında, tam 2 bin-2 bin 500 sayfalık iddianamenin hazırlıklarında sona yaklaşıldığı öğrenildi. İddianamenin hafta sonuna kadar mahkemeye verilmesi bekleniyor.

Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün korumaları artırıldı. Korumalar, Öz'ün yanına kimseyi yaklaştırmıyor.

Sinan Aygün'ün evini arayan ekipler, kasada 3 milyon euro buldu. "Atatürk'ü sevdiğim için gözaltına alınıyorum" diyen Aygün'e, bir polis şu sözü sarf etti: Euronun üzerinde Atatürk resmi yok!

Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın, gözaltındaki sorgusunda susma hakkını kullandığı ve ifade vermediği öğrenildi.

Kaos günü 7 Temmuz

Ergenekon'a yönelik 6. dalgada gözaltına alınan emekli Orgeneral Eruygur ve Tolon'un, yaz darbesi hazırlığı içinde olduğu iddia edildi.

Türkiye tarihinin en önemli operasyonlarından biri olan Ergenekon'la ilgili şok iddialar ortaya atıldı. Gözaltına alınan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un Fenerbahçe Orduevi'nde bulunan ofisinde ele geçirilen belgeler, örgütün yaz darbesi hazırlığında olduğunu gözler önüne serdi. İddialara göre; emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Orgeneral Eruygur, emekli Tümamiral İlker Güven ile halen aranan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün beyin takımını oluşturduğu gizli yapılanma, Türkiye'yi adım adım kaos ortamına götürecekti. İşte Tolon, Eruygur, Güven ve Ersöz'ün beyin takımında yer aldığı, Aygün'ün finansal destek sağladığı ileri sürülen darbeye 6 adımda ulaşma senaryosu..

40 ilde isyan...

7 Temmuz'da 40 ayrı ilde Atatürkçü Düşünce Derneği'nin şubeleri aracılığıyla çeşitli isimler altında izinsiz mitingler düzenlenecek. Polis ve halk karşı karşıya getirilecek. Bu olaylar halk isyanına dönüştürülecek. Hurşit Tolon Gaziantep, Şener Eruygur ise İzmir'deki mitinglerin başında bizzat bulunacak.

Suikastlar yapılacak

Çok sayıda suçtan sabıkası bulunan 'sahte Yeşil' Osman Gürbüz liderliğinde, JİTEM ve itirafçılardan oluşan 30 kişilik özel bir ekip oluşturulacak. Silahlı grup, 7 Temmuz'da başlayacak gösterilerde topluluk üzerine ateş ederek provakasyon yapacak. Ekip, ünlü isimlere faiili meçhul suikastlar düzenleyecek.

Buhran yayınları

Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın liderliğindeki medya oluşumu, yayınlarla buhran ortamı yaratacak. Halen aranan yönetmen Halis Yavuz Işıklar ise örgütün politikasına uygun filmler çekecek.

Ekonomi Aygün'de

6. dalgada gözaltına alınan Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün de darbe senaryosunda 'aktif rol' aldı. İddiaya göre Aygün, sık sık anketler düzenleyip daha sonra 'ülke ekonomisinin bittiği' şeklinde açıklamalar yapacak. Ayrıca AKP'ye alternatif bir parti oluşumuna gidecek.

Şura tarihi...

Darbeciler, Ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura'nın tarihini de ertelemeyi amaçladı. Ergenekon içerisinde Ergun olarak isimlendirilen gruba dahil olan darbe yanlısı emekli generaller, böylelikle TSK içerisinde 'Natocular' olarak adlandırılan grupta yer alan askerlerin YAŞ'ta rütbe almasını engellemeyi planladı.

Hükümet düşecek!

Ve bu inanılmaz planın hedeflerinde hükümetin de yer aldığı iddia edildi. 7 Temmuz'da düğmesine basılacak 'senaryo' ile kaos ortamı yaratılıp darbe için gerekli zemin yaratılacaktı. Ardından da darbe için düğmeye basılacak ve AKP Hükümeti iktidardan düşürülecekti.

Gürbüz'ün sicili kabarık!

Operasyonun kilit isimlerinden olan ve "sahte Yeşil" olarak adlandırılan Osman Gürbüz'ün suç dosyasının oldukça kabarık olduğu ortaya çıktı. Buna göre Gürbüz, adam öldürmekten küçük yaştaki kıza tecavüze, gasptan haraç almaya kadar birçok kirli olayın içine girmiş. İşlediği suçlarla gaddar ve acımasız olduğu anlaşılan Gürbüz'ün cinayetleri arasında 2 öz kardeşinin bulunması ise dikkat çekiyor. İsmi bir polis memurunun öldürülmesi olayına da karışan Gürbüz, eski eşini de kuşun yağmuruna tutarak ağır yaralamış.

Balbay susma hakkını kullandı

Ankara'da gözaltına alındıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, avukatına, Emniyet'teki sorgusunda susma hakkını kullanacağını söyledi. Balbay avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Tarafıma somut suçlamanın ne olduğu, buna ilişkin bilgi ve belgelerin ne olduğu konusunda hiçbir bilgi verilmemeştir. Bu nedenle susma hakkımı kullanıyorum" dedi.

Orhan Pamuk'a suikast iddiası

İngiliz The Independent gazetesi, Ergenekon çetesinin Nobel Ödüllü yazarı öldürmeyi planladığını öne sürdü.

Ergenekon baskını, dış basında geniş yer buldu. Birçok gazete Türkiye'deki gelişmeleri okuyucularına duyururken, en ilginç iddiayı İngiliz gazetesi The Independent ortaya attı. Gazete, operasyon için "Polis, Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk'u öldürmek için komplo şüpheleriyle, 2 emekli generali gözaltına aldı" yazdı. Gazete, gözaltıların ülkeyi kaplayan güç savaşının ani şiddetlenmesine işaret ettiğini de belirtti.

Tolon ve Eruygur'un hedefi Pamuk mu?

İngiliz gazetesi, çetenin beyin takımında yer alan Eruygur ve Tolon'un Orhan Pamuk'u öldürtmeyi planladığını yazdı.
Darbeci çeteyle ilgili olarak gözaltına alınan emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur ile ilgili çok ilginç iddialar ortaya atıldı. İddiaların sahibi ise İngiltere'nin yüksek tirajlı gazetelerinden The Independent. Independent, Ergenekon operasyonuyla ilgili gözaltına alınan generallerin devlet destekli bir çetenin üst düzey üyeleri olduğunu yazdı. Gazeteye göre, emekli 2 paşa, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk'u öldürtmeyi amaçlayan planlar tasarladı. Haberde ayrıca, yakalanan generallerin Sarıkız ve Ayığışı isimli darbe planlarının da mimarları olduğu belirtildi.

Aygün'ün evinde 3 milyon euro...

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan ATO Başkanı Sinan Aygün'ün evindeki kasadan 3 milyon euro çıktığı belirtildi. Bu 3 milyon euro, Aygün ile bir polis memuru arasında da ilginç bir diyaloğa neden oldu. Basın mensuplarına "Atatürk'ü sevdiğim için gözaltına alınıyorum" sözleriyle eleştirisini dile getiren Aygün'e, bir polis memuru polis aracında kasasından çıkan 3 milyon euroyu hatırlattı. Memur, "Sayın Başkan Atatürk'ü sevdiğini söylüyorsun ama kasandaki paraların üzerinde Atatürk yok" diyerek takıldı.

Tolon'dan ilginç mesaj

Darbeci çetede önemli görevler aldığı öne sürülen emekli Orgeneral Hurşit Tolon, avukatı ile mesaj gönderdi. Tolon'un avukatı, müvekkili ile görüştükten sonra durumuyla ilgili açıklama yaptı. Avukat, "Klimalı bir odada tek başına oturuyor. Kendisine henüz neyle suçlandığı söylenmedi. 4 gün daha uzayabilir. Belirsizlik var" diye konuştu. Gazetecilerin "Ortamı nasıl?" sorusunu ise avukat "Paşa yıllarca dağlarda yattı, kalktı. Bu ortama dayanır" yanıtını verdi.

Teröristbaşını sorguladı Ergenekon'dan yakalandı

Darbeci çete Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınan isimler arasında yer alan emekli Elbay H. Atilla Uğur'un, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ı İmralı Adası'nda sorgulayan ekibin başında yer aldığı ortaya çıktı. Gözaltına alınan Uğur, soruşturmayı yürüten İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından sorguya alındı.

1999 yılında Öcalan'ı sorgulayan Uğur, aradan 9 yıl geçtikten sonra "çete üyesi olmak" suçunu işlediği iddiasıyla gözaltına alınarak sorgulanmaya başlandı. Bu arada, Uğur daha önce Ankara ve Diyarbakır'da Jandarma İstihbarat Teşkilatı Grup Komutanlığı görevlerinde bulunmuştu.

TAKVİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious