Gözaltına alınan Sinan Aygün'den ilk açıklama

Gözaltına alınan Sinan Aygün'den ilk açıklama.18400
  • Giriş : 01.07.2008 / 13:14:00
  • Güncelleme : 01.07.2008 / 13:17:24

Ümitköy'deki evinde gözaltına alınan ATO Başkanı Sinan Aygün, ''Atatürk'ü sevmekle suçlanıyorum'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

'Ergenekon Soruşturması'nı yürüten İstanbul Cumhuriyet savcılarının talimatı doğrultusunda gözaltına alınan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, 'Atatürk'ü sevmekle suçlandığını' öne sürdü.

Polis ve jandarma ekiplerince Sinan Aygün'ün evinde arama yapıldı. Arama sırasında, Sinan Aygün'ün kız kardeşi Sibel Aygün ile avukatlarından Esin Gürel'in de eve girdikleri görüldü. Arama sonunda Aygün'e ait olduğu bildirilen bazı CD'ler, bilgisayar kasası ve not defterleri ekiplerce götürüldü.

Daha sonra polislerin gözetiminde evden çıkarılan ve polis otomobiline bildirilen Aygün, bir gazetecinin "Neyle suçlanıyorsunuz?" sorusunu Aygün, "Atatürk'ü sevmekle suçlanıyorum" diye yanıtladı. Aygün, başka bir gazetecinin 'Evden neler alındı?' sorusuna da 'Bilgisayarıma bile el koydular' karşılığını verdi.

Evden ATO'ya getirilen Aygün, kapıda oda meclisi üyelerince alkışlarla karşılandı. Aygün'ün polis otosundan indirilişi sırasında gazetecilerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Aygün'ün ATO binasına girerken sorular üzerine, 'Atatürk'ü sevmekle suçlanıyorum' sözlerini tekrar ettiği duyuldu. Aygün, daha sonra güvenlik güçleri tarafından ATO'daki odasına çıkarıldı.

Gazetecilerin ATO binasına girişi ise polislerce engellendi. ATO binası önünde mensuplarının yanı sıra oda meclis üyeleri ve vatandaşlar bulunuyor. Bazı vatandaşların elinde Türk bayrakları olduğu dikkat çekti.

ANKARA'DA GÖZALTINA ALINAN 7 KİŞİNİN İSİMLERİ

''Ergenekon Soruşturması''nı yürüten İstanbul Cumhuriyet savcılarının talimatı doğrultusunda Ankara'da gözaltına alınanların 7 kişi olduğu bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, talimat doğrultusunda ADD Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, ATO Başkanı Sinan Aygün ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın dışında üç kişiyi daha gözaltına adılar.

Bu kişilerin adının Kemal Aydın, Neriman Aydın ve Hamza Demir olduğu bildirildi.

Emniyet yetkililer, gözaltına alınan 7 kişinin kimlik tespiti ve sağlık kontrolünün yapıldığını, işlemlerin tamamlanmasının ardından İstanbul'a götürüleceklerini söylediler

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious