‘Gözaltında işkence’ animasyonla anlatıldı

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Gözaltına alınan zanlılara işkence yaptığı gerekçesi ile meslekten ihraç edilen İstanbul eski Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan ve 7 polis hakkında 216 yıla kadar hapis isteniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Davanın geçtiğimiz günlerde yapılan duruşmasında müdahil olarak katılanlar işkence iddialarını anlatmak için ilginç bir yol tercih etti. Müdahil avukatları, işkencelerin animasyonla ifade edildiği bir CD hazırlattı. CD'de, mağdurların anlatımları doğrultusunda, kötü muameleler çizgi karakterlerle kısa film tarzında sunuluyor.

Meslekten ihraç edilen İstanbul eski Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan hakkındaki işkence iddialarıyla ilgili CD’li animasyonda, şube müdürlüğünün yapısı, müdürlerin odaları, işkence odaları, işkencelerin yapılma şekilleri de tarif ediliyor. İşkence olayının, sözle anlatıldığında yeterince anlaşılamayacağını dile getiren avukat Kalkan, mağduriyetin boyutunu daha iyi vurgulamak için CD'li anlatım yolunu tercih ettiklerini bildirdi. Kalkan, ayrıca işkencelerin resme dökülmüş halini de dava dosyasına koyduklarını söyledi.

Eski Şube Müdürü Saçan'ın, 1999'da çete kurmak iddiası ile gözaltına alınan kişilere işkence yaptığı şikayetiyle Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı'nda başlatılan soruşturma takipsizlikle sonuçlanırken, şikayetçilerin üst mahkemeye itirazı olumlu neticelendi. Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesi, takipsizlik kararını kaldırdı. 27 mağdurun şikayetini kabul eden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Adil Serdar Saçan, Ahmet Erdoğan, Metin Rakipoğlu, Semir Günaydın, Vedat Mercan, Necati Kurt, Serdal Akça ve Osman Köprü hakkında 765 sayılı TCK'nın 243. maddesine göre 8 yıla kadar ağır hapis cezası ve sürekli ya da geçici kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası verilmesini talep etti. Savcılık, bu cezanın her mağdur için ayrı ayrı uygulanmasını istedi. Böylece 27 müşteki olduğu için sanıklara istenen toplam ceza 216 yıl. Geçtiğimiz günlerde İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya bütün tutuksuz sanıklar, mağdurlar ve avukatları katıldı. Üç müştekinin müdahillik talebini kabul eden mahkeme heyeti, sanıkların savunmalarını aldı. Sanık Saçan, Bilim Araştırma Vakfı’na yönelik operasyonlarda 84 kişiyi gözaltına aldıklarını, zanlıların sıkışmaması, rahatsız olmaması için bazılarını Mali Şube'nin nezaretine koyduklarını anlattı. O tarihte soruşturmayı Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin (DGM) talimatı doğrultusunda yürüttükleri için avukat temin etmenin söz konusu olmadığını belirten Saçan, gözaltında bulunan kişilerin bir yakınına haber verme hakkının bulunup bulunmadığını da bilmediğini, varsa bu hakkın yerine getirilmiş olması gerektiğini kaydetti. Saçan, sanıklara susma hakkını kullandırtmadığına ilişkin iddiaya ise, “Susma hakkına özen gösteren bir yapım var.” şeklinde karşılık verdi.

Mağdur avukatlarından Kerim Kalkan, 2000 yılında dönemin DGM Başsavcısı Erdal Gökçen'in, İçişleri Bakanlığı'ndan Saçan'ın Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nden alınmasını isteyen yazısının örneğini de delil olarak sundu. Kalkan, ayrıca Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nde gözaltındaki kişilere uygulanan işkencelerin animasyonla anlatıldığı CD'yi de delil olarak mahkeme heyetine verdi. İşkence suçundan hakkında davalar olan Saçan, polislikten ihraç edildikten sonra İstanbul Barosu'na bağlı olarak avukatlık yapmaya başladı. Görevi kötüye kullanmaktan 6 ay hapse çarptırılan Saçan, halen özel bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Aralarında Adnan Oktar'ın da bulunduğu 35 sanık DGM'de, “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak” suçlarından yargılanmaya başlanmış, ancak dosya, görevsizlik kararı ile İstanbul Adliyesi'ne gönderilmişti. 35 sanığın davası, Kasım 2005'te zamanaşımından düşmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious