Gözaltında işkence devam ediyor

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın (1İHV) hazırladığı, "Türkiye İnsan Hakları Raporu - 2005" açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TİHV Başkanı Yavuz Önen, 271 sayfalık rapora yazdığı önsözde, geçen yıl TİHV tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine işkence nedeniyle 13'ü çocuk 675 kişinin başvurduğunu bildirdi. Yavuz, "Aynı yıl içinde yargısız infaz, dur ihtarına uymayanlara ateş açma, güvenlik görevlilerinin rasgele ateş açması gibi olaylarda, cezaevlerinde, faili meçhul cinayetler sonucunda, yasadışı örgüt saldırılarında, sivil çatışmalarda, ma-yın-bomba patlamalarında ve gözaltı merkezlerinde en az 376 kişi öldürüldü" dedi.

'İŞKENCE YOK OLMADI'
Adana, Ankara, Diyarbakır, İstanbul ve İzmir'deki tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine başvuran kişilerin 193'ünun işkence gördüğünü açıkladığını ifade eden Önen şunları kaydetti: "Son yıllarda işkencenin önlenmesinde hükümet yetkililerinin 'sıfır tolerans' söylemleri ve yapılan bazı yasal düzenlemelere rağmen işkencenin adli, idari ve pratik açıdan cezalandırılmaması eğilimi işkencenin sürmesinde önemli bir etkendir."

Önen, TİHV Dokümantasyon Merkezi belirlemelerine göre, sadece Aralık-2005'teki yargılanmalara dair şu bilgileri verdi: "2 siyasi parti yöneticisi, 20 gazeteci-yazar-yazı işleri müdürü, 3 insan hakları savunucusu, 2 muhabir, 2 TV program yapımcısı, 1 haber ajansı muhabiri, 6 yayınevi çalışanı, 1 çevirmen ve 1 fotoğraf sanatçısı olmak üzere toplam 38 kişi yargılandı ve Özgür Gündem Gazetesi büroları basıldı. Ayrıca farklı cezaevlerinde 3'ü siyasi en az 10 kişi, hastalık nedeniyle, kendisini asarak/yakarak öldürdü ya da diğer mahkumlar tarafından dövülerek öldürüldüler."

'CEZALAR ALT SEVİYEDE'
2005 yılında da gösteriler sırasında güvenlik güçlerinin ateş açarak sivilleri öldürdüğünü, yaşam hakkının ihlal edildiğini belirten Önen, "Yargı kurumu, işkence, öldürme, uyuşturucu kaçakçılığı, devlet bünyesinde çete kurma gibi suç sanığı devlet görevlilerini korumaya devam etmiştir, "diye konuştu. Cezasız bırakmanın bu yıl da kural olmayı sürdürdüğünü belirten Önen, muhalifleri baskı altına alacak ve susturacak maddelerin her zaman yeniden üretilerek Türk Ceza Yasasının her değişikliğinin Hükümet ve AB tarafından demokratikleşme olarak değerlendirildiğini kaydetti.

» Şemdinli olayları OHAL'in ispatı
TİHV Başkanı Yavuz Önen, geçen yıl Kasım ayında yaşanan Şemdinli olayıyla ilgili olarak ise "Şemdinli'de yaşananlar bölgede OMAL koşullarının fiilen devam ettiğini gösterdi. Şemdinli'de Umut Kitapevi'nin bombalanmasının Susurluk çetesi benzeri bir örgütlenme tarafından yapıldığına dair kuvvetli deliller bulundu. Savcılığın soruşturması sırasında polislerin toplanan kalabalığa ateş açarak delillerin toplanmasını engellemesi, olayı gerçekleştirdiği gerekçesiyle gözaltına alınan üç kişiden ikisinin Jandarma İstihbarat Teşkilatı elemanları astsubaylar, bir kişinin de itirafçı olması, jandarmaya ait bir araçla olay yerine gelmeleri ve araçta öldürülecek kişilerin listesinin bulunması bu delillerin bazılarıdır" açıklamasını yaptı.

» Rapor hangi bölümlerden oluşuyor?
TİHV raporunda yer alan başlıca konu başlıkları şöyle :
KÜRT SORUNU : OHAL'in kaldırılmasının ardından bölgede insan hakları, zorunlu göç

YAŞAM HAKKI : Yargısız infaz, faili meçhul cinayetler, kara mayınları, silahlı çatışmalar, yasadışı örgüt saldırıları, sivil çatışmalar

KİŞİ GÜVENLİĞİ HAKKI : Kayıplar, gözaltında ölüm olayları, işkence ve kötü muamele olayları

CEZAEVLERİ VE İNSAN HAKLARI : Yasal ve idari düzenlemeler, cezaevlerinde ölümler

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ : Orhan Pamuk hakkındaki dava, yargılanan gazeteciler, AİHM kararları

ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ : İnsan hakları savunucularına baskılar, meslek örgütleri ve sendikalar

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious