Gözaltındakiler mahkemeye sevkedildi

Gözaltındakiler mahkemeye sevkedildi.20841
  • Giriş : 08.04.2008 / 14:49:00

Akdeniz Üniversitesi'ndeki karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavganın ardından gözaltına alınanlar, mahkemeye çıkarılmaya başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Akdeniz Üniversitesinde karşıt görüşlü öğrenciler arasında yaşanan kavgaya karışan ve aralarında kuru sıkı tabancayla ateş açtığı görüntülenen Tahir K.'nın da bulunduğu grup, sorgulamalarının tamamlanmasının ardından mahkemeye sevkedilmeye başlandı.

Sivil otobüslerle adliyenin mahkum girişine getirilen grubun basın mensupları tarafından görüntülenmesi polis ekipleri tarafından engellendi.

Mahkemeye çıkarılan arkadaşlarına destek vermek isteyen bir grup Akdeniz Üniversitesi öğrencisi de adliye bahçesinde toplandı.

Çevik Kuvvet ekipleri, adliye çevresinde güvenlik önlemleri aldı. Öte yandan, olayların ardından gözaltına alınan kişi sayısının 45'e yükseldiği, son gözaltına alınanlar arasında öğrencilerin yanı sıra,öğrenci olmayan kişilerin de bulunduğu bildirildi.

Olaylar sırasında silah kullanan Ömer U.'nun bulunması için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Kayseri'de de aranıyor

Ömer U'nun, polis ve jandarma ekiplerince doğum yeri olan Kayseri'de de arandığı bildirildi. Ömer U.'nun nüfus kaydı, Kayseri'nin Tomarza ilçesinde bağlı Akmezar köyü olarak görünüyor.

Jandarma ekipleri de Akmezar köyüne gelerek Ömer U.'yu aradı. Jandarma ekiplerinin de köyde oturanlardan Ömer U.'yla ilgili bilgi topladığı öğrenildi.

Çelik: "Bu işin içinde müdahaleler var"

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, Akdeniz Üniversitesi'nde öğrenciler arasında meydana gelen olayın "basit bir olay olmadığını" belirterek, "Bu işin içinde müdahaleler var, dışarıdan yönlendirmeler var" dedi.

Çelik, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde "Küreselleşme Sürecinde Türkiye" konulu konferansın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Çelik, "Bu üniversiteler bizim üniversitelerimiz... Farklılıklarına rağmen biz barış ve huzur içinde yaşamayı bilmek zorundayız. Kesinlikle farklılıklarımız kavga sebebi değildir. Fikrin, tartışmanın, medeni davranışın bittiği yerde şiddet ve kavga başlar" diye konuştu.

Çelik, "1980 öncesinde de bu senaryoların Türkiye'de çok yoğun birşekilde sergilendiğini ve 5 bin gencin sokaklarda kurban olduğunu" hatırlatarak, "onların sırtından siyaset, ideolojik hesaplar yapanların zarar görmediklerini, fakat gençlerin önemli bir kısmının hapishanelerde çürüdüğünü, önemli bir kısmının da toprak altına girdiğini" belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious