Gözaltındakilere hükümetten ilk açıklama

Gözaltındakilere hükümetten ilk açıklama.12242
  • Giriş : 07.01.2009 / 16:12:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Ergenekon soruşturması kapsamında bugün gözaltına alınmalara ilgili kısa bir açıklama yaptı. Şahin, gözaltıların siyasi olduğu iddialarına cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Ergenekon soruşturmasına ilişkin ''Türkiye'de yargı bağımsızdır. Hakim ve savcılarımız, eldeki delillere göre görevlerini yaparlar'' dedi.

Adalet Bakanı Şahin, TBMM Genel Kurulu gündeminde bulunan Türk Ticaret Kanun Tasarısı ile Türk Borçlar Kanunu Tasarısında yapılması düşünülen değişikliklerle ilgili olarak DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ü makamında ziyaret etti.

Ziyaret sonrası gazetecilerin Ergenekon soruşturmasına ilişkin sorularını cevaplandıran Şahin, ''Bu tamamen yargısal bir faaliyettir, siyasal bir faaliyet değildir. Ben Adalet Bakanı olarak bütün bu gelişmelerden siz değerli basın yayın organları sayesinde haberdar oldum. Türkiye'de yargı bağımsızdır. Hakim ve savcılarımız, yasal sınırlar içerisinde eldeki delillere göre görevlerini yaparlar'' diye konuştu.

CHP'li bazı milletvekillerinin, Ergenekon soruşturmasında gelinen noktada hükümeti eleştirdiğine ve 'gündemin değiştirilmeye çalışıldığına'' yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine Şahin, ''İktidarımıza yönelik değerlendirmeleri, partilerin ve parti sözcülerin kendi takdirleri olarak değerlendiriyorum'' dedi.

-GAZZE'DE ATEŞKESİN SAĞLANMASI-

Şahin, bir gazetecinin, ''İsrail'in ateşkes ilan ettiğini ve bu konuda Türkiye'nin girişimlerinin etkisinin bulunup bulunmadığına'' ilişkin sorusunu da cevaplandırdı.

Ateşkesi, ''insanlık adına sevindirici'' şeklinde değerlendiren Şahin, şunları kaydetti:

''Geç de olsa ateşkesin kabul edilmesi insanlık adına sevindiricidir. Keşke bunlar yaşanmasaydı. Özellikle, Filistin ile İsrail arasındaki uyuşmazlık giderilmeden dünyada uluslararası terörle mücadelede başarı sağlanmış olmayacağına inananlardanım.

Sayın Başbakanımız, bu konuyla ilgili insani kaygılarını dile getirdi, Ortadoğu'da yaşanan olayların ve akan kanın durması için büyük çaba gösterdi. Bu çabaların sonuç verdiğini düşünüyorum. Barışın sürekli olmasını diliyorum.''

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Türk Ticaret Kanunu Tasarısı ile Türk Borçlar Kanunu Tasarısının çıkarılması için TBMM'de grubu bulunan parti liderleriyle görüştüğünü bildirdi.

Tekliflerinin kabul gördüğünü belirten Şahin, Adalet Komisyonunda yapılacak toplantılarda grupların ortaklaşa değişiklik önergesi hazırlayabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*