Gözler 'CTP - Özgür Parti' görüşmesinde

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

KKTC'de gözler salı günü yapılacak olan CTP - Özgür Parti görüşmesine çevrildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KKTC'nin 21. hükümetinde Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler'in (CTP-BG) olası ortağı olarak görülen ve dün resmen kurulan Özgürlük ve Reform Partisi (Özgür Parti), ilk ziyaretçi olarak konuk ettiği CTP-BG heyetiyle hükümet krizi, Kıbrıs sorunu, Türkiye'nin AB süreci, Kıbrıs Türklerine uygulanan izolasyonların kaldırılması, ekonomik kalkınma ve demokratikleşme konularını görüştü.
Bu görüşleri değerlendirecek Özgür Parti'nin 19 Eylül Salı günü CTP-BG'ye yapacağı iade-i ziyaretle, iki partinin hükümet görüşmelerine başlayıp başlamayacağının netleşmesi bekleniyor. CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Salı günü hükümet kurma dahil, bütün unsurları ülkede kaos yaratmak isteyenlere fırsat vermeyecek şekilde sonuçlandırmaya çalışacaklarını açıkladı.

Soyer başkanlığındaki heyetin, dün kurulan Özgürlük ve Reform Partisi (Özgür Parti) Genel Başkanı Turgay Avcı ve başkan yardımcılarıyla görüşmesi tamamlandı. Ziyaret yaklaşık 1.5 saat sürdü. Görüşmede CTP, hükümet krizi de dahil, Kıbrıs sorunu, Türkiye'nin AB süreci, Kıbrıs Türklerine uygulanan izolasyonların kaldırılması, ekonomik kalkınma, demokratik kurumlaşmanın ve halkın ilerlemesi gibi konularda Özgür Parti'ye görüşlerini iletti.

AVCI: "DEĞERLENDİRİP SALI GÜNÜ İADE-İ ZİYARETTE BULUNACAĞIZ"

Özgür Parti Genel Başkanı Turgay Avcı, ziyaret sırasında iç ve dış siyaseti değerlendirdiklerini, hükümet krizi ve Özgür Parti'nin ortaya çıkış sebepleriyle hedeflerini ele aldıklarını söyledi. CTP'nin hükümette yaşadığı sorunları, önümüzdeki süreçteki beklentileri, sıkıntıları ve bunların nasıl aşılabileceğini ortaya koyduğunu kaydeden Avcı, bu görüşleri arkadaşlarıyla değerlendireceklerini ve salı günü iade-i ziyarette bulunacaklarını açıkladı.


"BELGE VARSA AÇIKLASIN İSTİFA EDERİZ. YOKSA KENDİSİ İSTİFA ETSİN"

Avcı, "Eğer elinde bu belgeler varsa, şerefli bir görüş ortaya koymuşsa çıkar bunları verir. Banka belgelerini verir. O zaman ben ve arkadaşlarımız gereğini yapar, siyasetten çekiliriz. Ancak aynı şerefli davranışı kendisinin de yapmasını bekliyorum. Özellikle yıllarca beraber çalıştığı arkadaşlarına bu tür suçlamalar bir parti başkanına hiç yakışmamıştır. Eğer bu belgeleri ortaya koyamazsa siyasetten çekilmesini de bekleriz. Artık bu suçlamalar son bulmalıdır, ya veriler, belgeler ortaya konulmalı ya da bunları söyleyenler şahsiyetli şekilde siyasetten çekilmelidir" dedi.

Arkadaşlarıyla beraber cesurca bir davranışa girdiklerini, siyasi hayatlarını riske attıklarını, idealler için, halkın yıllardır beklediği bir siyasi açılım için yola çıktıklarını ifade eden Turgay Avcı, halkın beklentilerinin ve bu partinin neden doğduğunun hiç tartışılmadığını, sadece para almakla suçlandıklarını anlattı.

SOYER: "ÇIKIŞ ARAYIŞI"

Başbakan Ferdi Sabit Soyer de açıklamasında, görüşmede Kıbrıs sorunu, Türkiye'nin AB üyelik süreci, izolasyonların kaldırılması gibi önemli siyasi gündemler yanında, ekonomik kalkınma, demokratik kurumlaşma, halkın refah düzeyini ilerletme çabalarının kesintiye uğramayacağı, yaratılmak istenen siyasi kaos ortamında pozitif noktaların dumura uğramayacağı, siyasi gelişmeleri şekillendirecek bir çıkış arayışını ele aldıklarını söyledi.

LİNÇ HAREKETİ

Hangi görüşte olursa olsun insanların linç edilmesine "demokratım, hukuka bağlıyım" diyen kimsenin fırsat vermemesi gerektiğini vurgulayan Ferdi Sabit Soyer, UBP ve DP liderliğinin gündeme getirdiklerinin tam bir linç hareketi olduğunu belirtti. Soyer, "Koparttıkları gürültüyle, tıpkı vurun kahpeye dendiği gibi taşı alan kimsenin, herhangi bir kanıt ve ispat olmadan vurun kahpeye dedikleri insana taş atıp, onu yok etmeye çalışması hadisesinden başka bir şey değildir" diye konuştu. CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, meclis boykotu temelinde gündeme getirilen linç hareketinin 18-19. yüzyıl hareketi olduğunu ve fırsat verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Gelişmelerin Türkiye hükümetinin "ahlaksız teklifleri" olarak nitelenip müdahale diye tanımlandığını kaydeden Soyer, bunu söyleyenlerin, bugün basına da yansıyan CHP ve DSP'nin açıklamalarını, Türkiye'deki diğer bazı partilerin açıklamalarını gözardı ettiğini; asıl müdahalenin bu açıklamalar olduğunu belirtti.

"TAK FİŞİ BİTİR İŞİ ANLAYIŞI YOK"

Başbakan Soyer, "Bugün bu konulara girilmedi mi?" sorusuna da "Biz görüşlerimizi aktardık. CTP-BG'nin geleneğinde hiçbir zaman tak fişi bitir işi anlayışı yoktur. Bunu sevinerek gördüm, arkadaşlarda da var. Her işi enine boyuna konuşmak, tartışmak, şekillendirmek ve doğru temelli işleri ele almak var" dedi. Özgürlük ve Reform Partisi'nin Pazartesi günkü basın toplantısının ardından Salı günü bir araya geleceklerini yineleyen Ferdi Sabit Soyer, kaos yaratıp oyun oynamak isteyenleri açıkta bırakacak hareket biçimi göstereceklerini belirtti.

Soyer, "CTP'nin geçmişte Türkiye'nin müdahalelerinden şikayet ederken yaptığı açıklama ve eylemler de linç olmuyor muydu?" sorusuna karşılık, geçmişte Türkiye'nin siyasi argümanlarının Kıbrıs Türkü'ne fayda getirmeyeceğine inanarak tavır takındıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious