Gözler müfettişlerde

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Samsun, Trabzon ve İstanbul'da inceleme yapan müfettişlerin hazırlayacakları rapor, olayda güvenlik güçlerinin zafiyeti olup olmadığını ortaya koyacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi olayında güvenlik birimlerinin zafiyeti olup olmadığına ilişkin tartışmalara son noktayı koyacak olan müfettiş raporuna gözler çevrildi. Samsun ve Trabzon'dan sonra İstanbul'da da incelemelerini geçtiğimiz Cuma günü tamamlayan Mülkiye Müfettişleri, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın Hollanda'ya yaptığı geziyi mercek altına aldı.

CERRAH VE 25 POLİS

Daha önce 15-20 Kasım 2003 tarihlerinde İstanbul'daki 2 sinagog ile HSBC bankası ve İngiltere Başkonsolosluğu'na yapılan bombalı saldırılar sırasında yurtdışında gezide bulunduğu için eleştiriler alan Cerrah'ın Hrant Dink cinayeti sırasında da yurtdışında bulunması bazı tepkilere yol açmıştı. Dink'in öldürülmesi olayında daha önceden bu konuda ihbar ve yazışmalar olmasına rağmen yeterli önlemi almamakla itham edilen güvenlik birimlerinin olayda herhangi bir zaafiyeti olup olmadığını araştıran mülkiye müfettişleri, üst düzey bazı emniyet yetkilileri ile birlikte olay sırasında Hollanda'da bulunan Cerrah'ı da mercek altına aldı. Müfettişler, Cerrah ile birlikte yurtdışındaki bu ziyarete katılan 25 emniyet personelinin isim listesini İstanbul Emniyeti’nden istedi.

Bu arada Cerrah'ın Hollanda gezisini, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bilgisi dahilinde gerçekleştirdiği öğrenildi. Cerrah ile birlikte, bazı üst düzey emniyet personeli ve Uluslararası Polis Birliği'nin (IPA) Futbol müsabakalarına katılmak üzere emniyetin Futbol takımı da bu ülkeye gitmişti. Trabzon Valisi ile emniyet müdürünün görevden alınmasının ardından müfettişlerin hazırlayacakları rapor, İstanbul Valisi ve emniyet müdürü açısından büyük önem taşıyor.

HABERLER DE İNCELEMEDE

Bu arada hazırlık soruşturmanın gizliliği ilkesine ve soruşturmada gizlilik kararı bulunmasına rağmen basında şüphelilerin ifadelerinin ve olaya ilişkin soruşturmanın içeriğiyle ilgili bilgilerin yer alması savcılıkları harekete geçirdi. Basın savcılıklarının yapacakları inceleme sonucu bu konuda suç unsuruna rastlanırsa Basın Kanunu gereği gazetecileri para cezaları bekliyor. Para cezalarının ödenmemesi halinde ise gazeteceler hapis cezası istemiyle yargılanabilecek. Kanunen 17 yaşındaki bir şüphelinin açık ismi ve fotoğrafının yayınlanması da suç konusu oluşturmasına rağmen yetkililerin şüphelinin fotoğrafını ve ardından ismini açık olarak basına vermesi karşısında savcılıkların herhangi bir işlem yapıp yapmayacağı da merak konusu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious