Gözlerinize dikkat!

  • Giriş : 17.01.2007 / 00:00:00

Bilgisayar başında dikkat artırılarak yapılan işlemler gözlerde bazı problemlere neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hafize Keser, bilgisayar karşısında uzun süre kalındığında çeşitli kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra gözlerde de sorunların ortaya çıktığını belirtti.
İnternetin her geçen gün büyüdüğünü ve günde ortalama 15 bin yeni sitenin internete eklendiğini anlatan Keser, kullanıcıların da günde ortalama 3-3,5 saatini internete bağlanarak geçirdiğini söyledi.
Doç. Dr. Keser, Ankara Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada 4 bin 327 öğrenciden yüzde 25'nin yaklaşık 1 saat, yüzde 31'nin 1-3 saat arası, yüzde 11'nin 3 saat ve yüzde 31'nin de 5 saatten fazla internete zaman ayırdığının tespit edildiğini, öğrencilerin dikkatlerini artırdıklarında kirpiklerini kırpma sayılarındaki değişimin gözlendiği başka bir araştırmada da kullanıcıların dakikada normalde 12, bilgisayar karşısında ise sadece 5 kez gözlerini kırptığının saptandığını belirtti.
Bu araştırmada, herkesin bildiği ''freecell'' adlı oyun sırasında da kırpma sayılarının araştırıldığını, bu oyunu oynayan kız öğrencilerin 10 dakika içinde normalde 120 olan kırpma sayılarının 105'e, erkek öğrencilerin ise 191'den 170'e düştüğünü belirten Keser, dikkat arttığında kırpma sayısında düşüş kaydedildiğini ifade etti.

Keser, kırpma sayılarının azalmasının gözde kuru göz yanması, batma ve sulanma gibi rahatsızlıklara neden olduğunu kaydetti.
Keser, bilgisayar karşısında gözlerin korunması için ekranın 45-70 santimetre uzakta oturulması, göz ile ekranın aynı hizada olması, aydınlatmaya dikkat edilmesi gerektiğini, ayrıca her 15 dakikada gözlerin sık kırpıştırılarak dinlendirilmesi, her saat başında ise bir süre çalışmaya ara verilmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious