Gözü yaşlı anneler yardım istediler

Gözü yaşlı anneler yardım istediler.15507
  • Giriş : 06.05.2009 / 14:02:00

''Mira'' adlı gemide mahsur kalan Türk denizcilerin aileleri ile TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Soysal, ''Bu sorunu çözün. Gözü yaşlı ailelerin çığlığına kulak verin'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Hindistan'ın 15 mil açığında Hint Okyanusu'nda ''Mira'' adlı gemide mahsur kalan Türk denizciler için Dışişleri ile Ulaştırma bakanlarının girişimde bulunmasını istedi ve ''Bu sorunu çözün. Gözü yaşlı ailelerin çığlığına kulak verin'' dedi.

''Mira'' adlı gemide mahsur kalan Türk denizcilerin aileleri ile TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Soysal, sözlerine, ''Bugün evlatlarının can güvenliğinden endişe eden, onlar için gözyaşı döken ailelerle birlikteyiz'' diye başladı.

Soysal, ailelerin yaptıkları başvurulardan sonuç alamadıklarını; kendisinin de İstanbul'da 25 Nisan 2009 tarihinde ailelerle basın toplantısı düzenlediğini, sorunun çözümü için çağrıda bulunduğunu ifade ederek, geçen süre içinde Dışişleri ile Ulaştırma bakanlıklarının somut bir adım atmadıklarını ileri sürdü.

Mira Denizcilik Şirketine ait 22 bin ton demir yüklü geminin 12 Aralık 2008'de Abu Dabi Limanı'na girdiğini, yükünün tahliyesine başladığını ancak Mira şirketi liman işçilerinin parasını ödemediği için yük tahliyesinin yarıda bırakıldığını, limandan çıkarılan gemideki personelin haftalarca bekletildiğini, pasaportlarına el konulduğunu anlatan Soysal, Mira Denizcilik'in, maaşlarını ödemediği gemi personelinin can güvenliklerini de tehlikeye attığını iddia etti. Soysal, ''Şu anda gemi personeli kıyıdan 15 mil açıkta, Hint Okyanusu'nda elektriksiz, kumanyasız 100 gündür sefaleti yaşamaktadır'' dedi.

''Bir insanlık dramı yaşandığını'' ileri süren Soysal, şunları kaydetti:

''Yakıtı bitmiş bir gemide Hint Okyanusu'nun ortasında yiyecek ve içecekleri olmadan hastalıkla karşı karşıya olan vatandaşlarımızın hayatları tehlikededir. Böcek istilasının olduğu, salgın hastalıkların başladığı, sıtmadan şüphelenildiği bize ulaşan bilgiler arasında... Sıcaklık 50 derece. Tüm bunlar insanın yaşamını ciddi olarak tehdit eden riskler. Bu kadar büyük risklere rağmen nasıl olur da hala bir şey yapılmaz? Olayın üzerinden 100 gün geçti... Bu süreçte gemi personelinin aileleri, Dışişleri Bakanlığına, Ulaştırma Bakanlığına defalarca başvurdular, ancak sonuç alamadılar. Bir kez daha Dışişleri Bakanı ile Ulaştırma Bakanı'na sesleniyorum: Artık bu sorunu çözün. Gözü yaşlı ailelerin çığlığına kulak verin. Bu ailelerin çocuklarına kavuşmaları için gerekenleri derhal yapın.''

Meclisin de soruna duyarsız kalmaması gerektiğini belirten Soysal, gıda yardımı talebinde bulunan gemi personeline, Türk Büyükelçiliğinin ''ödeneğimiz yok'' yanıtı verdiğini iddia etti.

-ANNE ÖZDEN, SOYSAL'A SARILARAK AĞLADI-

Mahsur kalan Türk denizcilerin aileleri de gözyaşları içinde çocuklarının fotoğraflarını göstererek yetkililerden yardım talebinde bulundu, Meclisin seslerine kulak vermesini istedi.

Geminin 4. Kaptanı Alkın Özden'in annesi Gonca Özden, oğlunun ''Hindistan, tropikal bölge olduğu için kasırgalar başladı'' diye mesaj attığını ifade etti. Soysal'a sarılarak ağlayan Özden, ''Onu, babasız, büyüttüm, okuttum. Saçlarım bembeyaz oldu. Bu eziyetleri görsün diye mi büyüttüm. Çocuklarımızın ve ailelerimizin can güvenliği yok. Bizi tehdit ediyorlar'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*