Gözyaşları, göz kuruluğunu engelliyor

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Yüzün en dikkat çekici organlarından biri olan göz, zaman zaman değişik sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bunlardan en sık rastlanılan ise göz kuruluğu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özellikle uzun süre bilgisayar karşısında iş yapan ve klimalı ortamlarda çalışan kişilerde göz kuruluğu hastalığının ortaya çıktığını belirten uzmanlar, gözlerde kızarma, kanlanma ya da göz yaşarması belirtileri ile ortaya çıkan, gözlerin yeterince gözyaşı salgılayamaması durumu olan göz kuruluğunu önlemenin ve hafiftletmenin mümkün olduğu belirtti.

Gözlerin normalde gözyaşları ile sürekli yıkandığını, yavaş ve sabit hızda üretilen gözyaşının, gözün nemli ve rahat kalmasını sağladığını açıklayan Erzincan Kızılay Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör doktor Hakan Özkan, "Bazen gözyaşı yeterli miktarda üretilemez. Bazen de gözyaşı kalitesi bozulmuştur, gözü rahat ve nemli tutabilecek durumda değildir. Bu durum 'kuru göz' olarak bilinir. Gözümüzün sağlıklı olarak işlevini yerine getirebilmesi için gözyaşı, hayati önem taşıyan bir sıvıdır. Gözün yüzeyini yıkayıp temizleyen gözyaşı, gözün dış yüzeyindeki hücrelerin de yenilenmesini sağlar. Gözyaşı, göze kaçan maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur ve göz yüzeyini temizler. Gözyaşı salınımı ile göz yüzeyinin her zaman kaygan ve nemli olması sağlanır. Bu sayede hem görme kalitesi artar, hem gözyaşının içerdiği doğal antibiyotik ile enfeksiyonlara karşı dayanıklılık sağlanır. Refleks gözyaşı sadece acı, yaralanma veya duygusal durumlarda salınır ve göz yüzeyinin durulmasına yardım eder. Kuru bir gözde aşırı sulanma olması anormal gözükmektedir, fakat gözde kayganlığı sağlayacak gözyaşı yoksa göz rahatsız olur ve uyarılır. Gözyaşını oluşturan bileşenlerin yeterli miktarda üretilmemesi yada bir bileşenin eksik olması göz yüzeyi üzerinde kuru noktaların oluşmasına neden olur. Bu durumda da göz ile göz kapağı arasında sürekli bir sürtünme meydana gelir. Eğer gözyaşı olmasaydı, göz kapaklarının sağlıklı açılıp kapanması bile mümkün olmazdı. Örneğin gözyaşı kuruluğu olan hastalarda, gözlerde sürekli bir yanma ve göz içine kum dolmuş hissi yaşanır. Gözler batar, kaşınır, şişer, kızarır, sulanır, daha kolay enfekte olur, sigara dumanı veya rüzgarda gözlerde rahatsızlık hissi oluşur ve hastalığın ileri aşamalarında korneadaki hasara bağlı olarak göz kaybedebilir." diye konuştu.

Kuru gözü olan bir kişinin sıcak oda, sigara veya rüzgarlı ortamdan kendini koruması gerektiğini belirten Op.Dr.Hakan Öskan, "Kuru gözü olan bazı insanlar, sabah kalktıklarında gözlerinin zor açıldığından bahsedebilirler. Bu durum, yatarken suni göz yaşı kremi ile, yada yoğun gözyaşı kullanmakla tedavi edilebilir. Rahatlamak için, yeterli olan en az krem miktarı kullanılmalıdır. Çünkü fazla krem görüntüde bulanıklığa neden olabilir." şeklinde açıklamada bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious