GP, ’derhal’ seçim istedi

  • Giriş : 07.05.2007 / 00:00:00

Genç Parti, Yüksek Seçim Kurulu’ndan derhal seçim istedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genç Parti (GP) Genel Sekreteri Mehmet Ali Akgül, Cumhurbaşkanı seçilemediği için Anayasa’nın 102. maddesi uyarınca yeni bir seçim tarihi ve takvimi belirlenmesi istemiyle Yüksek seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu.

Akgül, YSK Başkanlığı’na başvurusunun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adaylığından çekilmesiyle seçiminin yapılamadığını anımsattı. Böylece Anayasa’nın 102. maddesindeki ’’Cumhurbaşkanı seçilemediği takdirde derhal TBMM seçimleri yenilenir’’ şeklindeki emredici hükmün devreye girdiğini anlatan Akgül, geçen hafta alınan erken seçim kararının da ortadan kalktığını savundu.

Akgül, gelinen noktada TBMM seçimlerinin derhal yenilenmesi gerektiğini ifade ederek, YSK’ya seçimin başlangıç tarihi 7 Mayıs 2007, oy verme günü 24 Haziran 2007 olacak şekilde yeni bir seçim takvimi ve tarihi belirlenmesi istemiyle başvurduklarını belirtti.

Mehmet Ali Akgül, bir soru üzerine, ’’Anayasa’nın 102. maddesine göre seçim süreci başladıktan sonra parlamentonun karar alamayacağını, Anayasa Değişikliği yapamayacağı’’ görüşünde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious