Grand Theft Auto'nun yan etkileri

Grand Theft Auto'nun yan etkileri.17986
  • Giriş : 02.05.2008 / 22:59:00

Oyunu aldığımdan bu yana 17 otomobil çalıp, 15 kişiyi öldürdüm...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

GTA 4 oyuncu izlenimleri

Şiddet içeren oyunla ilgili iki farklı oyuncudan tamamen birbirine zıt iki yorum.

İlk yorumcu oyunu her türlü şiddeti uygulamak için kullanırken, ikinci yorumcu ise oyunu sosyalleşmek için kullanmış. Yorumlar aşağıdaki gibi, yorumları yorumlamayı size bırakıyoruz.

Kötü çocuk:

"Oyunu aldım ve sekiz saat içinde 17 otomobil çaldım, 20'den fazla insana zarar verdim ve onların 15 tanesini öldürdüm. Alkollü araç kullandım üstelik araç kullanırken cep telefonuyla da konuştum."

İyi çocuk:

"Bilardo oynadım, harika şarkılar dinledim ve bir stand-up'ı izledim. Genç bir bayanla buluştum ve onu dışarıya akşam yemeğine götürdüm. Yeni elbiseler satın aldım ve otomobilimi yıkattım."

Anneler GTA'ya karşı

Uzun süredir beklenen ve 29 Nisan tarihinde piyasaya çıkan Grand Theft Auto 4 ilk tepkiyi MADD üyesi (İçkili Araç Kullanmaya Karşı Anneler Birliği) annelerden aldı.

Shiftdelete.net web sitesinde yer alan habere göre bu tepkinin nedeni oyunda içkili araç kullanma eyleminin mümkün olması.

Piyasaya daha yeni çıkan oyunun daha önceki versiyonları da topluma kötü örnek oluşturan bazı özellikleri nedeniyle sürekli tepki çekmişti.

GTA IV'ün durumu da farklı olmayacak gibi görünüyor. ABD'deki koruma dernekleri oyunun çıkmasıyla birlikte karşı çıkacakları noktaları belirlemek için çalışmalarına başladılar.

MADD üyesi annelerin verdiği tepkinin ardından bir açıklama yapan oyunun yapımcı firması Rockstar Games, "Oyunu yasal olarak satın alıp oynayabilecek hedef kitlenin aklı, içip araç kullanmanın zararları gibi çok karmaşık olmayan işleri rahatlıkla kavrayabilecek düzeydedir" şeklinde bir savunma yaptı.

ABD'de sürekli GTA oynayan kişilere toplum içinde potansiyel suçlu gözüyle bakılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious