Graniser seramik ABD'de büyüyecek

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Altı yılda 23 kat büyüyerek dördüncü sıraya yerleşen Graniser Seramik rotasını ABD'ye çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

LLC Graniser olarak ABD'de büyümek isteyen Graniser Seramik'in mimarı Fatih Kazancı, "Türkiye'de yeterince firma var. Daha fazla büyümenin anlamı yok. ABD'de büyümeye devam edeceğiz, Türkiye'de de daha sonra açıklayacağımız bir dünya markasıyla üretim çeşitliliğini artıracağız. İhracatımızı yeniden artış trendine sokacağız" dedi.
İlk planda Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen tarafından açılan Virjinya'daki depo ve show room yatırımıyla ABD'de direkt satışa geçtiğini belirten Kazancı, 3 yıl içinde 5'e çıkarmayı planladığı show room sayısına bir de Texas'ta fabrika eklemek için ödenek ayırdı. Şu ana kadar 4 milyon dolar harcandığını ve yatırımların toplamda 40 milyon dolara kadar çıkabileceğine işaret eden Kazancı, ABD'de yatırım gerekçesini şu sözlerle açıkladı:

"ABD'nin büyüklüğü ve tanınırlığı malum. Bir ABD firması olduğunuzda satışlarınızın artacağı ve bu ülkeden ihracat yaparak diğer Güney Amerika ülkelerine ulaşmanız mümkün. ABD büyük pazar, potansiyeli yüksek. Aslında Türkiye'deki bütün firmaların yurtdışında depo kurup birebir satış yapmalarını öneririm. Bu en karlı iş, yatırım yapmadan sadece mal satmak her zaman cazip olmayabiliyor. Fiyatların düşük kalması durumunda hizmeti artıran her yerin de daha yüksek marjla para para kazanma şansı var."


HEDEF PAZAR AMERİKA KITASI

Amerika üzerinden Kanada ve Güney Amerika'ya açılmayı planlayan Kazancı için ABD'nin iç pazarı çok önem arzediyor. Yapılan araştırmalara göre ABD'deki evlerin yüzde 60'ı halı döşeme, yüzde 17'si seramik döşeme diğerleri ise ahşap ve vinileks. Her yapılan yeni bloklarlarda seramik ve mermer döşemesi tercih ediliyor ve buda yılda yüzde 5-7 büyümeye tekabül ediyor.

Şu anda ABD altyapısı, eleman sorunu olmaması, buradan giden genç kaliteli insanların orada doktora ve benzeri faaliyetlerde bulunmaları dolayısıyla sistem kurmakta zor değil. Fatih Kazancı, ABD'de fabrika kurmaktaki amacın, imaj açısından önemli olduğunu, bunun, daha fazla ihracat yapmayı ve markalaşmayı beraberinde getireceğini belirtti.

Kazancı, kriz ve deprem döneminde kurulmasına rağmen yoğun bir rekabetin yaşandığı seramik sektöründe kısa zamanda 4.lüğe kadar yükselen Graniser Seramik'i bugünlere getiren Yönetim Kurulu Başkanı. Otomatik robot kullanımılan tesislerin kapısını açarak Graniser'i anlatan Fatih Kazancı, "Ulaştığımız başarı, Allah'ın bir lutfu. Çünkü biz kriz döneminde bu işe girmek için çabalarken çeşitli bankalar ve uzmanlar başka sektörlere geçmemiz yönünde telkinde bulundular. Fakat biz doğru bildiğimiz yoldan dönmedik, sadece yapay granit yerine seramik sektöründe karar kıldık. 1 milyon 800 bin metrekareyle başlayan üretimimiz her yıl artan hızıyla büyümeye devam eti. 2000, 2001 ve 2002 yıllarında yatırım yaptık. deprem olduğundan dolayı her yerde iş düşmesine rağmen bizde doğalgaz olmamasına rağmen -ki 2002 sekizinci ayında doğalgaz geldi- üretimimiz artmaya devam etti. 2004'de kapasite artırımı ile 23 milyon metrekareye çıktık.1999 yılı üçüncü ayında imalata başladık. 98'in altıncı ayında temel attık. Ve geldiğimiz noktada ciromuz 90-95 trilyonu buldu" dedi.


ÖZEL SERAMİK LİSESİ PROJESİ

Graniser'de bin 100 çalışanı olan Fatih Kazancı'nın kafasında bir de özel seramik lisesi projesi bulunuyor. Bunun realizesi için 2007 yılı uygun görülmüş ve fabrikanın yakınında arazi arayışına başlanmış. Lisenin en önemli özelliği alanında tek özel lise olması ve teori bilgilerini pratiğe aktarma şansı bulunması. Rusya'dan gelen ısrarlı taleplere ise Kazancı zaman ayırabildiğinde bir fabrika yatırımını düşünebileceğini belirtti.

2004 yılında ihracatın 25 milyon dolardan 2005'te 16 milyon dolara düştüğünü bununda nedeninin kurlardaki düşüşten kaynaklandığını belirten Kazancı, bu yılki hedefin yine 25-30 milyon dolar olduğunu belirtti. 2007'de Vitrifiye fabrikası ve 2008'de granit fabrikası düşünen Fatih Kazancı, sektörde dikine büyüme yerine çeşitliliğe gideceklerni açıkladı.

İlkokul mezunu ama projeleriyle üniversitede tez konusu olabilecek bir isim Fatih Kazancı, Türkiye'deki Graniser'i de ihmal etmeyeceklerini belirtti. Mutfak mobilyası, vitrifiye, banyo ve mutfak dolabı, aksesuarı, yapay graniti de içine alan bir üretim yelpazesini bir dünya markasını transfer ederek AB ülkelerine ihracata da ağırlık vereceklerini belirten Kazancı şunları söyledi: "Bütün görüşmeler tamamlandı. Yakında dünya ölçeğinde tanınırlığı olan bir markayla üretime başlıyoruz. Bu konudaki markayı lütfen şimdilik söylemememe izin verin. Bunu ayrı bir basın toplantısıyla açıklayalım istiyoruz."

Rusya'da da zaman bulabildiğinde yatırıma yapmak istediğini belirten Fatih Kazancı'nın üç kardeşiyle birlikte başta Rodi jeans olmak üzere birçok şirketi yönetiyor. Graniser'i bir dünya markası yapmak için yoğunlaşan Fatih Kazancı aslında ilkokul mezunu. Ticari hayata 13 yaşında ekmek fabrikası bulunan babasının yanında tezgahtarlıkla başlayan Kazancı, daha sonra tekstil işine girdi. 68-76 yılları arasında önce gıda ve bakkal dükkanı ve nakliye işi yaptı. Dört kardeşiyle ortak şirketler kurmaya başlayan Fatih Kazancı, Rodi'nin de aralarında bulunduğu birçok firmasını başarıyla yönlendiriyor. Yine de başarısını yeterli bulmayan Fatih kazancı, fabrika ve firma sayısının 9-10 olması gerektiğini ancak kredi yerine özsermlaye ile büyümeyi tercih etmeleri nedeniyle büyümenin biraz yavaş kaldığını söyledi. Özellikle Graniser'de müşteri bazında müşteri memnuniniyetini çok önde tuttukları ve özverili çalıştıkları için tahminlerin üzerinde bir başarı yakaladıklarını anlatan Fatih Kazancı, çok kısa sürede mal temini,. birebir müşteri ile sıkı diyalog kurarak, müşterinin her istediği ürünü üreterek, beş altı müşteriyle çok kısa sürede hem müşterilerin hem kendi büyümelerini sağladıklarını anlattı. 16 sayzda 800 çeşit ürünü, el değmeden tam otomatik bilgisayar robotlu makinelerde üreten Graniser 23 milyon metrekare üretim kapasitesiyle sektörde altı yılda dördüncü sıraya yükseldi.


TÜBİTAK'LA ORTAK PROJE

Yeni stratejinin, lüks ve üst düzey segment ürünlere girmek olduğunu, en az yüzde 50 lüks yüzde 50 orta sınıf ürünle sektöre devam ektmeyi planladıklarını ifade eden Graniser'in başındaki Fatih Kazancı'nın en önemli özelliği ortalıkta fazla görünmekten pek hoşlanmaması. "Burada herkes patron, bütün işçilerimiz kendi firmalarının sahibi gibi çalıştıkları için yüksek kalite ve başarı kendiliğinden geliyor" diyor. 5 yıldır ABD'de fabrika kurmak için araştırmalarda bulunan ve Graniser'in ABD'deki ayağını yönetecek olan ağabey Fetin Kazancı da gelip Graniser'deki gelişmeleri gördüğünde şaşkınlık geçirmiş.

Fetin Kazancı, "Döndüğümde fabrikadaki gelişmelerle gurur duydum, kardeşimi kutluyorum. Hem çok akıllı hem de işine çok bağlı çalışıyor" dedi. Nakliye, kutu palet, ambalaj vb. dört tane daha alt şirketi bulunan Graniser'de hammadde şirketi kuruldu. Yeni sahalar alınmaya başlandı. 2006'da alt bayilere yönelik çalışmalara hız verilecek.

Fatih Kazancı'nın bugünlerde heyecanla üzerinde durduğu bir başka proje ise TÜBİTAK'la ortak geliştirilen geri kazanıma yönelik çalışmalar. Kazancı paletin altına konulan ve tahtadan yapılan takozu atıklardan yaparak bu alandada bir ilki gerçekleştireceklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious