Greenpeace'cileri denize döktüler

Greenpeace'cileri denize döktüler.18688
  • Giriş : 23.06.2009 / 16:45:00

Malta'da bulunan Greenpeace gemisi, yasadışı avlandığını öne sürdükleri Cabo Tinoso Dos isimli gemiyi protesto etmek isteyince olay çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İspanyol gemisindeki mürettebat, gemiye pankart açmak isteyen eylemcilere sert tepki gösterdi. Gemi mürettebatı, tekneye çıkarak kendisini zincirlemeye çalışan eylemcileri denize attı. Bununla da yetinmeyen gemi mürettebatı, eylemcilere tazyikli su sıktı.

Greenpeace 16 Haziran'da gerçekleşen eylemin amacını şu şekilde açıkladı:

Amaç, sürdürülebilirlikten uzak yöntemlerle avlanarak tüm mavi yüzgeçli orkinos neslini tehdit eden endüstriyel filoların bir parçası olan bunun gibi teknelere dikkat çekmekti. Mavi yüzgeçli orkinoslar ile ilgili yönetim, Avrupa Birliği'nin de aktif ve etkin bir üyesi olduğu hükümetlerarası bir kuruluş olan, Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu'nun (ICCAT) elindedir. Ancak Greenpeace, bu yılın mavi yüzgeçli orkinoslar için hazırlanan 'iyileştirme planı'nın izin verdiği yasal avlanma miktarının, hala sürdürülebilir değerlerin yüzde 47 üzerinde olmasına da dayanarak; bu konudaki varolan yasal düzenlemelerin, orkinos türünü tamamen yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktığı görüşündedir

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*