Greenpeace'den 'Nuh'un Gemisi'

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Greenpeace umudun ve uyarının gemisini Ağrı'nın eteklerine inşa ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ağrı Dağı'nda Nuh'un Gemisi'nin tahtalarının nasıl işlendiğine ve 3 bin metreye nasıl çıkarıldığına tanık olabilirsiniz.

Genel inanışa göre Tanrı, insanoğlunu cezalandırmak için büyük bir sel gönderir. Ve sadece Nuh Peygamber'i uyarır. Nuh Peygamber de ailesini ve her hayvandan bir erkek ve dişiyi kurtarmak için gemi yapar ve gemide olanlar büyük tufandan kurtulur.

Tufan sona erip sular çekildiğinde gemi kimilerine göre Ağrı Dağı'nda, kimilerine göre Cudi Dağı'nda karaya oturur.

Nuh'un Gemisi şimdi Greenpeace'in küresel iklim değişikliği için hazırladığı yeni kampanyasının simgesi oluyor. Ağrı Dağı'nda 3 bin metrede Nuh'un Gemisi yapılıyor.

G-8 ülkeleri yöneticilerine uyarı

Küresel ısınma yüzünden doğal afetlerin şiddetinin ve sıklığının artacağına dikkat çeken Greenpeace, Nuh'un Gemisi ile başta haziranda toplanacak G-8 ülkeleri yöneticilerini ve tüm dünyayı küresel ısınmaya karşı bir kez daha uyaracak.

Türk ve Alman 20 marangozun çalışması ay sonuna kadar sürecek. 30 Mayıs'ta dağcılar Ağrı'nın zirvesine tüm dünya ülkelerinin bayraklarının bulunduğu bir bayrak asacak.

31 Mayıs'ta da 10 metrelik Nuh'un Gemisi'ne son çivilerin çakılması için tören yapılacak ve Greenpeace, iklim değişikliği olmayan bir dünya için çağrıda bulunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious