Greeny Sarmaşıkları Nişantaşı'nı süsledi

Greeny Sarmaşıkları Nişantaşı'nı süsledi.35965
  • Giriş : 22.04.2008 / 22:28:00

Alman sanatçı Yutta Saftien'in, küresel ısınmayla kaybedilen ''yeşili'' insanlara hatırlatmak amacıyla örmeye başladığı ''Greeny Sarmaşıkları'', Nişantaşı'nda düzenlenen törenle sokak lambalarına giydirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ana sponsorluğunu Nako'nun üstlendiği ve Şişli Belediyesi, Türk Kalp Vakfı, Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV), Olympic Hava Yolları ve Onur Ofset'in desteği ile gerçekleştirilen "Greeny On The Tour Projesi", Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Türk Kalp Vakfı Başkanı Çetin Yıldırımakın ve projenin mimarı Alman sanatçı Yutta Saftien'in katılımıyla Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi'nde düzenlenen törenle başladı.

Sarıgül, törende yaptığı konuşmada, küresel ısınmanın dünyanın en önemli sorunlarının başında geldiğini ifade ederek, "Artık küresel ısınmaya başkaldırıyoruz. İstiyoruz ki küresel ısınmaya karşı herkes duyarlı olsun. Her taraf yemyeşil olsun" dedi.

Küresel ısınmanın tüm dünyayı tehdit ettiğini ve önümüzdeki yılların en önemli sorunu olduğunu vurgulayan Sarıgül, "Sanatçımız da bu soruna dikkat çekmek için adeta haykırıyor ve isyan ediyor. Diyor ki; ağaçlar kesilmesin, her yer yeşillendirilsin, içtiğimiz, kullandığımız suyun kıymetini bilelim.

Biz de sanatçımıza destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Türkiye'nin en merkezi noktasındaki Nişantaşı'nda bu projeyi başlattık. Küresel ısınmaya hayır demek için bütün vatandaşlarımızı çevreye duyarlı olmaya, yardımlaşmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Boğaziçi Köprüsü'nde son bulacak

Alman sanatçı Yutta Saftien de yaptığı açıklamada, küresel ısınmaya dikkat çekmek için bugün Nişantaşı'ndan başlattıkları "Greeny Sarmaşıkları" projesinin, 2010 yılında Boğaz Köprüsü'nde sona ereceğini kaydetti.

Saftien, projedeki ana amacın küresel ısınmaya karşı kaybedilen yeşil doğayı insanlara hatırlatmak olduğunu dile getirerek, "Dünyadaki 20 ülkeden insanlar Boğaz Köprüsü'nün sarmaşıklarla donatılması için örgü örüyor. Boğaziçi Köprüsü'nü bu örgülerle donatıp, Asya ile Avrupa'yı birleştireceğiz. Boğaziçi Köprüsü'nden tüm dünyaya 'küresel ısınmaya hayır, küresel ısınma hepimizin sorunu' mesajını vereceğiz" dedi.

Her direkte 15-20 metre yeşil örgünün kullanıldığını belirten Saftien, Nişantaşı'ndaki 38 direğe yaklaşık 900 metrelik sarmaşık giydirildiğini belirtti.

Saftien, Amerika, Almanya, Brezilya, İskoçya, İngiltere, Japonya, Şili, Uruguay gibi birçok ülke insanının sokakta yün örerek projeye destek verdiğini belirterek, "Greeny Sarmaşıkları" projesinin, Nişantaşı'ndan sonra Bağdat Caddesi ile iki alışveriş merkezinde de gerçekleştirileceğini anlattı.

Projenin daha sonraki duraklarının Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olacağını ifade eden Alman sanatçı Yutta Saftien, daha sonra Berlin ve New York'a uzanacak projenin son durağının İstanbul olacağını kaydetti.

Saftien, projenin, "Bosphorus Greeny" adı altında 2010 Avrupa Kültür Başkenti konsepti kapsamında, Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü'nde son bulacağını sözlerine ekledi.

Saftien, törende daha sonra bir aydınlatma direğine "Greeny Sarmaşığı" örerek projeyi tanıttı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious