Gribal enfeksiyonlara dikkat

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Uzman doktar Aydın Sarı, okulların açılmasıyla birlikte özellikle gribal enfeksiyonlardan çocukların korunması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sakarya Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi Başhekimi uzman doktor Aydın Sarı, yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte bulaşıcı hastalıklarda artış yaşanabileceği uyarısında bulundu. Okulların, mevsimin döndüğü ve havaların soğumaya başladığı bir dönemde başladığını hatırlatan Sarı, bu mevsimde özellikle çocukların vucut dirençlerinin düşmesi sebebiyle gribal enfeksiyonlara yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu vurguladı. Çocukların vucut direçlerinin düşmemesi için azami özen gösterilmesini isteyen Sarı, "Okula giden çocuklar mutlaka kahvaltı yapılarak gönderilmeli, C vitamini içeren besinlerle desteklenmelidir. Ayrıca mevsime uygun pamuklu giysiler tercih edilmelidir." dedi.

Gribal enfeksiyona yakalanmış çocukların bir süre okula gönderilmemesinin altını çizen Sarı "Enfeksiyon kapmış bir çocuk tüm sınıfı hasta edebilir. Enfeksiyon tanecikleri normal konuşmayla 1, hapşurmayla 5 metre uzağa ulaşabilir. Bu sebeple hasta çocuklar iyileşene kadar okula gönderilmemeli ve istirahat edilmesi sağlanmalıdır. Eğer gönderliyorsa bile mutlaka maske takılmalıdır." uyarısında bulundu.

Sarı, yumurtaya alerjisi olmayan çocukların kolay hastalanmamaları için mutlaka girip aşısı yaptırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious