Gribe dikkat

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Değişen mevsim sebebiyle gribe dikkat.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Yusuf Ziya Yıldırım, değişen mevsim nedeniyle özellikle çocuk ve yaşlılarda oluşabilecek grip hastalığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Yıldırım, "Influenza" adında bir virüs tarafından oluşturulan ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, baş ağrısı ve kuru öksürük belirtileri ile başlayan gribe dikkat edilmesini istedi.

Yıldırım, gribin özellikle çocuklarda, yaşlılarda , kalp hastalığı, akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır seyrettiğini ve ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açtığını vurguladı.

Gripten korunmak için vücut direncinin yüksek tutulması gerektiğine dikkat çeken Yıldırım, şöyle devam etti: "Bu nedenle mevsim özelliklerine uygun giyinilmeli, bol sulu gıdalar ile taze sebze ve meyve tüketilmeli. Hastalar ile yakın temastan, ortak eşya kullanımından kaçınılmalı, el ve ortam hijyenine hassasiyet gösterilmeli. Risk grubundakiler, her yıl değişen grip aşını mutlaka yaptırmalı. 6 aydan küçük bebekler ile yumurta yediğinde allerjik şoka girenler ve hamileliğinin ilk 3 ayındaki bayanlar ise aşıdan kaçınmalı. Grip aşısı, Dünya Sağlık Örgütü'nün koordinasyonu ile bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi sonucu geliştirilmekte ve aşının tipi de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmekte. Aşı, vücutta 1-2 hafta içinde koruyucu düzeye erişir"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious