Gribe karşı bol su için

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Soğuk havalarla birlikte sıklıkla görülen grip ve soğuk algınlığını çabuk atlatmanın yolu, istirahat, bol su içmek, vitamin almak ve ilaç tedavisinden geçiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

‘Bütün gün yattım, her yerim dökülüyor, burnum akıyor, başım ağrıdan çatlıyor.' Hemen herkes yakın çevresinden bu tür yakınmalar duyuyordur. Soğuk havalar, kapalı ortamlarda fazla kalınması gibi nedenlerle grip ve soğuk algınlığı vakalarının sayısı her geçen gün artıyor. Hatta bu durum günlük hayatımıza da önemli ölçüde engel oluyor. Peki bu hastalıktan nasıl korunabileceğinizi biliyor musunuz?.. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Katırcıoğlu, son günlerin popüler hastalıkları grip ve soğuk algınlığı hakkında merak edilen soruları cevapladı:

SEBEBİ VİRÜSLER

Grip ve soğuk algınlığına neden olan etkenler ve hastalık belirtileri nelerdir?

Bu iki hastalığa da virüsler neden olur. Virüslerin sayısı 200'den fazladır. Grip ve soğuk algınlığı, ateş, titreme, hastalık hali, bitkinlik, baş ağrısı, şiddetli acı ve ağrılarla aniden başlar. Bu belirtilere, nezle benzeri burun akması, göz sulanması ve boğaz ağrısı, iştahsızlık, kulaklarda tıkanıklık ile basınç hissi gibi bulgular da eşlik edebilir.

NASIL BULAŞIR?

Hastalıklar nasıl bulaşır?

Grip ve soğuk algınlığı, hastalığa yakalanmış kişinin hapşırma veya öksürme ile havaya verdiği, iki saat boyunca havada kalabilen su damlacıklarının içindeki virüsün, sağlıklı kişi tarafından solunması ile bulaşır. Öpüşme, yakın mesafeden konuşma ve kişisel eşyaların birlikte kullanılması da hastalığın bulaşmasını kolaylaştırır. Bu yüzden birbirine yakın çalışanlar veya okullardaki çocuklar özellikle risk altındadır.

İSTİRAHAT ŞART

Grip ve soğuk algınlığının tedavisi nasıl yapılır?

Tedavide dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tedavi ateş, baş ağrısı, kırgınlık, bitkinlik, burun tıkanıklığı ve akıntısı, aksırık, öksürük, rahat nefes alamama gibi hastayı çok rahatsız eden, hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren belirtilerin ortadan kaldırılmasına yönelik uygulanır. Özellikle grip ve soğuk algınlığında kullanılan anti-gribal ilaçlar, hastalığın daha kolay atlatılmasını sağlar. Bunlar sıcak su içerisinde karıştırılarak kullanıldığı taktirde hastayı daha da rahatlatır. Tıbbi tedavinin yanı sıra istirahat ve bol su içmek şart.

HAMiLELER GRiBi NASIL ATLATABiLiR?

Her iki hastalıkta da ikincil bir bakteriyel enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotik kullanmayın.

Tedaviden çok hastalığa yakalanmamak önemli. Bu yüzden salgın dönemlerinde kapalı yerlerde fazla kalmamak ve elleri sık sık yıkamak koruyucu olabilir.

En iyi destek tedavisi istirahattir.

Yatarken başı yukarda tutmak (2 ya da daha fazla yastık kullanmak) geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı önler.

Havanın nemli kalması sağlanmalıdır.

Boğaz ağrısını gidermek için pastil kullanılabilir.

Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu vb. kullanılabilir.

Özellikle beslenmeye dikkat edin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious