Gribi tanıyalım

  • Giriş : 09.10.2006 / 00:00:00

Grip, kalp-damar, akciğer ve şeker hastalığı olan kişilerde ölümcül risk taşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, gribin, kalp-damar, akciğer ve şeker hastalığı olan kişilerde ölümcül risk taşıdığını, her 100 bin kişiden 2'sinde öldürücü olabildiğini söyledi. Yorulmaz, gribin “influenza” adı verilen bir grup virüs tarafından oluşturulan bulaşıcı bir hastalık olduğunu söyledi.

Virüsün, öksürük ve aksırıkla etrafa yayılan damlacıkların içinde bulunduğunu belirten Yorulmaz, bu havayı soluyan insanlara kolaylıkla bulaşabildiğini kaydetti.

Gribe neden olan virüslerin değişime uğrayarak insanların bağışlık sisteminden kurtulabildiğini ifade eden Yorulmaz, bu nedenle her insanın tekrar hastalanabileceğini bildirdi.

Gribin, ani olarak vücut ısısının yükselmesi, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme ve kuru öksürük gibi belirtilerle kendini gösterdiğini belirten Yorulmaz, “Grip özellikle çocuklar ve yaşlılarda orta kulak iltihabı, zatürree, menenjit, beyin iltihabı gibi çok ciddi başka hastalıkların ortaya çıkmasına da neden olabilmektedir. Bu tür hastalıklar oluştuğunda ölüm riski de artmaktadır” dedi.

Halk arasında soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile sıklıkla karşılaşıldığını dile getiren Yorulmaz, soğuk algınlığının grip kadar ciddi halsizliğe yol açmadığı için hastaların büyük bir çoğunluğunun soğuk algınlığını ayakta geçirebildiğini belirtti.

Risk altında olanlar

Gribin, her 100 bin kişiden 2'sinde öldürücü olabildiğini ifade eden Yorulmaz, riskin, sağlıklı erişkinlere göre kalp-damar hastalığı olanlarda 52 kat, akciğer hastalığı olanlarda 120 kat, kalp-damar hastalığıyla birlikte şeker hastalığı olanlarda ise 241 kat arttığına işaret etti.

Yorulmaz, 65 yaşından büyükler, kalp yetmezliği, amfizem, alkolizm, kronik karaciğer hastalığı ve bağışıklık sistemi zayıflığı gibi sağlık sorunları olan kişilerin de risk altında bulunduğunu bildirdi.

Grip aşısının önemi

Gripten korunmak için vücut direncini güçlendirmenin önemine dikkat çeken Yorulmaz, bu nedenle mevsim özelliklerine uygun giyinilmesi, bol sulu gıdalar, taze sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Hastalıktan korunmada grip aşısının da çok önemli olduğunu dile getiren Yorulmaz, şunları kaydetti: “Aşı ile vücuda grip virüsünün insan savunması tarafından tanınan kısımlarını vermekteyiz. Böylece, vücut grip virüsünü tanır ve ona karşı savunmasını harekete geçirir. Daha sonra hastalık yapan gerçek virüs ile karşılaştığında, oluşan bağışıklık çok hızlı bir şekilde virüsü yok edebilmektedir.

Grip virüsünün çok sık şekil değiştirmesi nedeniyle her yıl grip aşısı o yıl hastalık yapacak virüs için yeniden hazırlanmaktadır. Bu nedenle her yıl grip aşısı olmak gerekmektedir. Grip aşısı sağlıklı erişkinlerde yaklaşık yüzde 70 oranında koruma sağlamaktadır. Riskli grupta olanlarda ise hastalıktan korunma oranı yüzde 50'yle düşmektedir.”

Yorulmaz, 6 aydan küçük bebekler, yumurtaya karşı ciddi alerjisi olanlar ve hamileliğin ilk üç ayında olan kadınların grip aşısı yaptırmasının sakıncalı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious