Gribin kitabı yazıldı

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Fransız bilim adamları. gribe karşı mücadeleyi anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


“Gribin Tuzakları” ülkemizde Prof. Dr. Selim Badur tarafından Türkçe’ye çevrildi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Selim Badur, kitapla ilgili olarak “Gribin Tuzakları kitabının, çağın en çok tanınan ama etkisi en az bilinen hastalığı ile ilgili olarak okuyucuya çok özel bilgiler vaad ettiğini, kitabın içinde verilen örneklerle de okuyucunun kolayca anlayabileceği bir başucu kitabı olacağını” ifade etti.

Kitabın fikir babası olan ve hayata geçmesine öncülük eden Dr. Jean Marie Cohen Fransa’da gribin yayılımını izlemekle görevli “Bölgesel Grip Gözleme Birimleri” (GROG)’nin kurucularından. Özverili bir çalışmayla ortaya çıkan kitap için Cohen, “Gribin Tuzaklarında grip hastalığının şaşırtıcı özelliklerine dikkat çektiklerini, okuyuculara bu sıradan gibi görünen ve halk arasında soğuk algınlığı ile de karıştırıldığı için çoğu zaman kimseyi ürkütmeyen Grip gerçeğinin aslında hiçte sıradan bir olgu olmadığını anlatmayı amaçladıklarını” belirtti.

“Gribin Tuzakları”, okuyucuya, bir ülkenin dörtte birini üç haftalık bir süreçte yatağa düşüren, yaşlılar arasında kitlesel ölümlere, küçük yaştaki çocuklar arasında otit ve bronşiyolit salgınlara neden olan, Birinci Dünya Savaşı döneminde, savaşın dört yılda yol açtığı ölümlerden daha fazla sayıda insanın yitirilmesine yol açan gribe karşı savaşta kendi tıp araştırmacısı olmayı vaat ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious