Grip aşısı

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Grip aşısının 1 ay önceden yapılması gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, gribin ekim ayının ikinci haftasından itibaren görülmeye başladığını, takip eden yılın mart ayına kadar sürdüğünü hatırlatarak, grip aşısının 1 ay önceden yapılması gerektiğini belirtti.

Gribin en fazla görüldüğü kış aylarının yaklaşması, gribe karşı alınması gereken önlemleri gündeme getirdi. Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci gribin tüm dünyada ve her yaşta yaygın olarak görülen hastalık olduğunu anımsattı. Gribe karşı alınması gereken tedbirler hakkında bilgi veren Küçükkendirci grip aşısının önemine değindi. Küçükkendirci, eylül-ekim, en geç kasım ayında grip aşısı yapılmış olması lazım geldiğine dikkat çekiyor. Toplumun temizlik konusunda bilgilendirilmesinin faydalı olacağını aktaran Küçükkendirci, grip salgını olan okulların kapatılmasının hastalığın ilerlemesini durdurmayacağını söyledi.

Gribin ani başlayan ateş, üşüme ve titreme, baş ağrısı, iştahsızlık, yaygın kas ağrısı ve kuru öksürükle seyretiğini haber veren Dr. Küçükkendirci, "Birkaç gün süren halsizlik görülür. Daha sonra boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve öksürük bulguları öne geçer. 2-7 gün içinde iyileşme görülür. Yaşlılarda, çocuklarda ve altta yatan hastalığı olan kişilerde komplikasyon gelişme olasılığı yüksektir. Havaların soğuması ve havadaki nem miktarının azalması grip virüsünün yayılmasını kolaylaştırır." diye konuştu.

En çok grip vakasının aralık ayı başından ocak ayı ortalarına kadar görüldüğünü ifade eden Dr. Hasan Küçükkendirci, "Özellikle okullarda ve bakım evlerinde hastalık yüksek atak hızıyla seyretmektedir. Ayrıca hane halkında okula giden, kahvehane, kreş, hastane, sağlık ocağı gibi hastalığın bulaşma riski yüksek yerlerde çalışan kişiler bulunduğu taktirde, hastalık görülme olasılığı artar. Hastalık 65 yaşından büyük olanlar, yaşlı ve bakım evinde kalanlar, astım dahil çeşitli kronik akciğer ve kalp hastalığı olanlar, şeker hastaları, böbrek yetmezliği ve kansızlığı olanlarda ağır seyreder. Hastalık hava yolu ile bulaşır. Öksürük veya aksırmakla damlacıkların duyarlı kişinin solunum yollarına ulaşması ile bulaşma olur. Hastalık belirtileri olan kişiler 3-5 gün, çocuklar 7 gün süre ile hastalığı bulaştırabilmektedirler. Hastalığın kuluçka süresi 1-5 gün kadardır." bilgisini verdi.

Gripten korunma yoluyla ilgili bilgi veren Dr. Hasan Küçükkendirci, toplumun kişisel hijyen konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti. Özellikle ağız ve burun akıntılarının bulaştığı ellerin temizlenmesi ve öksürüp-aksırırken ağız ve burunun damlacıklar çevreye sıçramayacak şekilde kapatılmasının hastalığın bulaşmasını azaltacağını söyledi.

Grip aşısının grip salgını olmadan önce yapılması gerektiğini dile getiren Küçükkendirci, 6 aydan küçük çocuklara yapılması önerilmeyen grip aşısının hastalığın şiddetli seyretme olasılığı olanlar ve yüksek riskli yerlerde çalışanlara önerilmediğini bildirdi. Aşı uygulandıktan sonra yaklaşık iki hafta içinde koruyucu antikor düzeyi oluştuğunu aktaran Küçükkendirci, şu bilgileri verdi: "Aşı bir önceki yıl en çok salgın yapan 3 virüs tipini içerir. Aşının etkinliği kişinin yaşına, bağışıklık durumuna ve kişinin karşılaştığı virüsün aşı içeriğindeki virüs tipi ile benzer olup olmamasına göre farklılık gösterir. Yan etki olarak 1-2 gün süreyle aşı yerinde Ağrı ve hassasiyet, ateş, halsizlik, baş ağrısı ve kas ağrıları görülebilir. Yumurta proteinlerine ağır alerjisi olan, akut ateşli hastalığı olan kişilere aşı yapılmamalıdır. Hafif ateş ve üst solunum yolu enfeksiyonu olan kişilere aşı yapılabilir. 8 yaş ve daha küçük çocuklar eğer ilk kez aşılanıyorsa tam etkinin oluşması için bir ay arayla iki doz aşı uygulanmalıdır."

Hastanın izolasyonunun gerekli olmadığını anlatan Küçükkendirci, hastanın solunum sistemine ait akıntıların temizlenmesi ve ortamdan uzaklaştırılması gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious