Grip aşısı ne zaman yaptırılmalı?

Grip aşısı ne zaman yaptırılmalı?.8319
  • Giriş : 19.10.2008 / 00:35:00
  • Güncelleme : 18.10.2008 / 23:54:11

Kış aylarında sıklıkla görülen grip hastalığına karşı aşı olmak için en uygun dönemin Ekim ve Kasım ayları olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ağır seyreden ve ölüme neden olan grip hastalığına yakalanmamak için risk altında olan kişilerin bu dönemde grip aşısı yaptırması gerektiği bildirildi.

Kayseri Sağlık Müdürü Kadir Çetinkara, tıp dilinde İnfluenza olarak da bilinen gribin virüs yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu, her yıl dünya nüfusunun yüzde 5'ini etkilediğini ifade etti.

Grip virüsünün, öksürük ve hapşırma ile yayılan damlacıklarla, ayrıca öpüşme ve tokalaşma gibi temaslar yoluyla da bulaştığını anlatan Çetinkara, özellikle sosyal kullanım alanlarının hastalığın yayılmasında önemli rol oynadığına dikkat çekti.

Hastalığın ağır seyrederek risk grubundaki insanlarda ölüme neden olabildiğini vurgulayan Çetinkara, "Sağlıklı insanlarda ortalama bir haftada geçmesine rağmen, vücut direncini düşüren kronik hastalığı olan kişilerde şeker, kalp-akciğer hastalıkları ve yaşlılarda ise zatürre, beyin iltihabı, kalp kası iltihabı gibi ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açabilir. Hastalıktan korunmak için aşı olunması gerekmektedir." dedi.

Ekim-Kasım aylarının grip aşısı için en uygun zaman olduğunun altını çizen Dr. Çetinkara, hastalığın risk grubundaki kişilerin fazla gecikmeden grip aşısı yaptırması gerektiğini dile getirdi. Çetinkara, grip aşısının bu dönemde yaptırıldığında, grip salgınlarının başladığı kış ayları içerisinde hastalığı çabuk atlatma imkanı bulunduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*