Grip aşısı olun kalbinizi koruyun

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Soğuk havada artan enerji ihtiyacı nedeniyle aşırı yağlı yemek, az hareket ve kirli hava kalp krizi riskini büyük ölçüde arttırır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyada ve Türkiye'de ölümlerin yarıdan fazlası kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanmaktadır. İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Kateterizasyon Laboratuvarı Sorumlusu ve Hizmet Hastanesi Girişimsel Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tevfik Gürmen, kış döneminde kalp hastalıklarının ve kalp krizi oranlarının arttığına dikkat çekerek, grip aşısı yaptırmanın kalp krizini önlemede etkili bir yol olduğunu söyledi.

AŞIRI EFOR TEHLİKELİ Mİ?

Çok soğuk havalarda aşırı efor yapmak da kalp hastaları için tehlikelidir. Soğuk havanın damar büzücü etkisi ile zorlanma birleştiğinde kalp krizi ve ani ölüm riski ortaya çıkabilmektedir. Kalp krizi geçiren hastaların birçoğunun kriz öncesinde bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş olduklarına dikkat çeken Prof. Dr. Gürmen, “Gerçekten de literatür gözden geçirildiğinde hastaların yüzde 35'inde kalp krizi öncesi grip öyküsü bulunmaktadır. Yeni çalışmalar, grip virüsünün neden olduğu biyokimyasal ve hücresel değişikliklerin kalp damarlarındaki “aterom” plaklarında yangıya yol açarak damarda ani tıkanma sonucu kalp krizine neden olabildiğini göstermektedir. Kış döneminde grip dışında zatürre de, kalp yetmezliği ve kalp hastalarını tehdit etmektedir. Kalp hastaları için ölüm riski taşıyan bu hastalık, solunum yolu ve damar hastalıklarına bağlı ölümlere neden olmaktadır” dedi.

RİSKİ AZALTIYOR

Araştırmalar grip aşısının özellikle koroner hastalığı olanlarda kalp krizi riskini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir. FLUVACS isimli çalışmada kalp krizi nedeniyle veya anjiyoplasti balon/ stent işlemi için hastaneye yatırılmış hastalarda grip aşısı uygulamasının kalp nedenli 1 yıllık ölüm oranını yüzde 8'den yüzde 2'ye düşürdüğü bulunmuştur. Bu araştırma grip aşısı endüstrisinin desteği olmadan bağımsız araştırmacılar tarafından yapılmıştır. Bu nedenle Amerikan kalp dernekleri tüm koroner hastalarında yıllık grip aşısı uygulamasını şiddetle önermektedir. 2004 yılının eylül ayında Bill Clinton by-pass ameliyatı olduğunda doktorları eski başkanın grip aşısı olduğundan emin olmadan taburcu etmemişlerdir. Prof. Dr. Gürmen, “Grip aşısı eylül-kasım ayları arasında uygulanması tercih edilmekle birlikte kış aylarında da yapılabilir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious