Grip aşısında gecikme

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Her yıl yenilenen grip aşısının, üretiminde yaşanan problemler nedeniyle bu yılki aşının piyasaya verilmesinde gecikme olacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Swissotel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Sanofi Pasteur Türkiye Şubesi Medikal Direktörü Dr. Tamer Pehlivan, her yıl hazırlanan grip aşısı için Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Küresel Grip İzleme Ağı’nın aşıya dahil edilecek uygun “suş” (virüsler) tipini belirlediğini belirterek, “Buradan üretim için referans suş geldiğinde üremenin yeterli olmadığı ve dünya talebine yetecek aşının sağlanamayacağı fark edildi. WHO da suş’u değiştirdi. Aşı üreticileri gecikmeyi göze alarak farklı bir suş’la üretime geçme kararı aldılar” diye konuştu.

Sanofi Pasteur Türkiye Şubesi Medikal Direktörü Dr. Pehlivan,”Dünya Sağlık Örgütü’nden üretim için referans suş geldiğinde üremenin yeterli olmadığı ve dünya talebine yetecek aşının sağlanamayacağı fark edildi, aşı üreticileri de gecikmeyi göze alarak farklı bir suşla üretime geçme kararı aldılar”dedi.

Pehlivan, her yıl Eylül ayının ilk haftasında piyasaya çıkan yeni grip aşısının bu yıl Eylül ayı sonundan önce piyasaya verilmesinin mümkün olmayacağını ifade etti. Geçen yıl aşı fiyatının 15 YTL olduğunu belirten Pehlivan, bu yılki aşı fiyatının ise henüz belirlenmediğini söyledi. Pehlivan, kuş gribine yönelik aşı üretim çalışmalarının da oldukça ilerlediğini, ancak bu aşının piyasaya çıkması konusunda bir süre verilmesinin henüz mümkün olmadığını vurguladı.

“TÜRKİYE’DE 13 MİLYON KİŞİ RİSK GRUBUNDA”

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İnfluenza (grip) İzlem Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Selim Badur da Türkiye’de risk grubunda bulunan yaklaşık 12-13 milyon kişinin aşı yaptırması gerektiğini, ancak geçtiğimiz yıl sadece 2 milyon kişiye aşı yapıldığını söyledi. Badur, 250’ye yakın solunum yolu virüsü bulunduğunu, gerçek grip etkenini oluşturanların ise bunların sadece 3’ü olduğunu dile getirerek, “Ama bu 3 virüsün yaptıkları çok daha önemli. Grip virüsleri diğer solunum yolu virüsleri arasında hem en yaygını, hem de en tehlikeli olanlarıdır” dedi.

Prof. Dr. Badur, kuş gribi virüsünde de insandan insana geçecek bir virüs tipine yönelik mutasyonlar bulunduğunu, ama bu konuda kesin bir veri olmadığını anlattı. Badur, Sağlık Bakanlığının aşı yapılması çok önemli olan sağlık personeli için bu yıl grip aşısı stoklayacağını da sözlerine ekledi.

“AŞININ GEÇ KALMASI DEZAVANTAJ”

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gaye Usluer de, gripte ideal aşılama döneminin Ekim ayı olduğunu belirterek, bu yıl aşının piyasaya sürülmesinde gecikmenin dezavantaj sağlayacağını, ancak yine de aşılamanın yapılması gerektiğini belirtti.

“RİSK GRUBUNDAKİLER MUTLAKA AŞILANMALI”

Prof. Dr. Usluer, “6 aydan büyük çocukların, 50 yaşını geçmiş kişilerin, kronik kalp, akciğer, böbrek hastalığı olanların ve kronik bakım hastalarının grip hastalığına karşı mutlaka aşılanması gerekiyor”dedi. Grip virüsünün bu risk gruplarında zatürreye neden olabildiğini, hastalık nedeniyle hastaneye yatış ve ölüm riskinin yüksek olduğunu anlatan Prof. Dr. Usluer, grip aşısıyla riskin yüzde 80 civarında azaltıldığını bildirdi. Prof. Dr. Usluer, aşının hamilelerde ve emziren annelerde de rahatlıkla uygulanabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious