Grip aşısında satış rekoru

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının (Kuş Gribi) uyarısının ardından grip aşısı satışının 5 kat arttığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aşının bakanlıklar tarafından yaygınlaştırılması yolunda çalışmalar yapıldığını anlatan Bulut, Türkiye'nin kuş gribi riski taşıyan bölgede yer almasının da psikolojik olarak grip endişesini artırdığını kaydetti.

Bulut, bu etkinin geçen yıla oranla bu yıl grip aşısı satışını 5 kat artırdığını ifade ederek, “Bir karmaşa var. Grip aşısının, kuş gribine etkisi olmaz. Buna karşın vatandaşlar aşıya yoğun talepte bulunuyor. Talebi karşılamakta güçlük çekiyoruz” dedi.

Burhanettin Bulut, grip aşısına bu kadar çok talebin gelmesini de doğru bulmadıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Halkın panik bir şekilde grip aşısı vurulma isteği tamamen doğru bilinçlendirilmediklerinin bir göstergesi. Sağlık Bakanlığı ile İl Sağlık Müdürlüklerinin kısa sürede açıklama yaparak toplumu bilgilendirmesi gerekiyor. Grip aşısının fiyatı 16,5 YTL. Tamamı ithal ediliyor. Eğer herkes bu aşıdan olursa büyük bir savurganlık söz konusu olacak. Dolayısıyla kaynaklarımız gereksiz yere heba edilecek. yaşanan olumsuzluğun en kısa sürede giderilmesini bekliyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious