Grip salgını doruk noktaya ulaştı

Grip salgını doruk noktaya ulaştı.10456
  • Giriş : 01.02.2008 / 02:26:00

Grip salgını (enflüensa salgını) Stockholm'de doruk noktaya ulaşmış durumda ve önümüzdeki altı hafta boyunca Stockholm'de yaklaşık 95.000 insanın daha grip salgınına yakalanma riski var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enflüensa sezonu ekim ayında başladı; fakat asıl şiddetli salgın yakın bir zamanda patlak verdi ve şubat ayının sonlarında ise doruk noktasına ulaşması bekleniyor.

Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nde görev yapan Epidemiolog Annika Linde, basına verdiği demeçte, "Tam olarak kaç kişinin hastalanacağını söylemek çok zor fakat yaklaşık nüfusun % 5'i yakalanıyor. Bu yılki salgının çok ciddi boyutlara varacağını düşünmüyoruz fakat her halükarda hassas insanların aşı yapılması gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu.

İsveç'te grip aşısı tutmadı, o yüzden de binlerce insan hastanelik oldu. Bu seneki grip virüsünde bir genetik değişikliği yaşandığını ve o yüzden de aşıların bir fayda etmediğini belirten İsveç gazeteleri, sebebinin AB seviyesinde araştırıldığını yazdı. Grip konusunda kullanılan aşıların ismi ise Tamiflu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious