Grip tarih oluyor

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

5 yıl içinde gribi önleyecek bir burun spreyi geliştirilebileceği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Deneylerin hayvanlar üzerinde yapılmaya devam edildiğini belirten bilim adamları, geliştirilen spreyin, kuş gribinin öldürücü türü H5N1 dahil, gribin her türüyle mücadele gücüne sahip olduğunun görüldüğünü ifade ediyorlar.

Spreyin aynı zamanda gribin burun akıntısı, eklem ağrıları ve benzeri belirtilerine karşı da etkili olduğunu savunan bilim adamları, ilacın patentinin alınıp üretilmesi ve yaygın kullanıma sunulmasının ardından, insanların grip salgını dönemlerinde birkaç doz uygulayarak, kendilerini hastalığa yakalanmaktan koruyabileceklerini öne sürüyorlar.

Denemelerin hayvanlar üzerindeki testler düzeyinde bulunduğu, bilim adamlarının klinik deneyler için fon aradıkları da bildirildi.

Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Prof. Nigel Dimmock da yaptığı açıklamada, "Geliştirdiğimiz sprey konusunda çok umutluyuz. Tabii ki bu aşamada başarı garantisi vermek zor, ama son derece cesaret ve umut verici sonuçlar alıyoruz. Önümüzdeki güçlük, insanlar üzerinde yapılacak testlerin de olumlu sonuca ulaşması" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious