Grip virüsleri Asya'dan dünyaya yayılıyor

Grip virüsleri Asya'dan dünyaya yayılıyor.10628
  • Giriş : 17.04.2008 / 14:13:00
  • Güncelleme : 17.04.2008 / 14:30:53

Mevsimsel gribe neden olan tüm virüslerin Asya kıtasından dünyaya yayıldığı, bu keşfin hastalığa karşı daha etkili aşı üretilmesini sağlayabileceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu araştırmayı yapan bilim insanlarından İngiltere'deki Cambridge Üniversitesinden doktor Derek Smith, "işbirliklerinin amacının grip virüsünün evrimini önceden görebilme kapasitelerini artırmak olduğunu ve bu araştırmanın bu yolda atılmış bir adım daha olduğunu" belirtti ve "doğu ve güneydoğu Asya'daki denetimlerini arttırabileceklerini" kaydetti.

Smith ve yine aynı üniversiteden Colin Russell, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanlarıyla işbirliği halinde, 2002-2007 tarihleri arasında DSÖ'nün grip denetim şebekesi yoluyla dünyanın her yerinden toplanan 13 bin A (H3N2) grip virüsü örneğini inceledi.

Bu araştırma, her yıl doğu ve güneydoğu Asya'dan çıkan her yeni virüsün, çıkışından altı ila dokuz ay sonra Avrupa'ya ardından da Kuzey Amerika'ya ulaştığını gösterdi.

Virüsler bir kez Asya'yı terk ettikten sonra hemen hemen hiçbir zaman buraya geri dönmüyor ve grip mevsimi sona erdiğinde bu virüsler ulaştıkları yerlerde ölüyor.

Mevsimsel grip virüsü, her yıl dünya nüfusunun yüzde 5 ila 15'ine bulaşıyor ve mikrobun etki gücüne göre yılda 250 bin ila 500 bin ölüme neden oluyor. Aşı etkili olarak 300 milyon kişiyi koruyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious