Gripten aşıyla korunun

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Grip bazı durumlarda öldürücü bile olabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Gribin genellikle ateş, baş ağrısı ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterdiğini anlatan Osmaniye İbn-i Sina Hastanesi doktorlarından Dahiliye Uzmanı Hasan Yeşilkaya gripten korunma yollarının başında ve en etkili yöntemin aşılanma olduğunu söyledi.

Geçmişte yapılan tüm mücadelelere rağmen henüz gribin tam anlamıyla tedavi edilemediğini aktaran Dr. Yeşilkaya, "Aşının yararlı olması için salgın başlamadan önce yapılması gerekiyor. Uygun başlangıç zamanı ise bu aylar. Ancak aşıyla kişiler yıl boyunca korunmuş olacak. Gribe neden olan virüsler değiştiği için her yıl yeniden aşı yaptırmak gerektiği unutulmamalı" dedi.

Dr. Yeşilkaya toplumdaki her yaştan bireylerin aşılanabileceğini ancak risk grubundaki şeker astım ve bronşit hastalarının, çocukların ve 65 yaş üzerindeki kişilerin, sağlık çalışanlarının, risk grubu bakıcılarının ve aile yakınlarının mutlaka aşılanmaları gerektiğini ifade etti.

Buna karşın yumurta alerjisi olanlara grip aşısı yapılamayacağını aktaran Yeşilkaya, "Aşılama gribe bağlı ölümlerde azalmayı sağlamanın yanı sıra işe ve okula devam sürelerindeki kayıpları ve ilaç harcamalarını belirgin şekilde azaltıyor. Son yıllarda grip aşısı yaptıranların sayısında hızlı bir artış gözleniyor" diye konuştu.

Grip hastalığının belirtileri arasında ateş, titreme, baş, sırt, kol ve bacaklarda Ağrı, boğaz ağrısı ve kuru öksürük, halsizlik, iştah kaybı, kas ve eklem ağrısı, bulantı, gözlerde yanma, burun akıntısı gösteriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious