Grönland'da seçim zaferi sol kanadın

Grönland'da seçim zaferi sol kanadın.3958
  • Giriş : 03.06.2009 / 09:05:00

Yarı özerk Danimarka toprağı Grönland'da dün yapılan parlamento seçimlerini sol kanattaki muhalif parti İnuit Ataqatigiit (İA) kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Grönland'da 30 yıldır iktidarda olan Sosyal Demokrat hükümeti yenilgiye uğratan İA, oyların tamamanın sayıldığı seçimlerde, 4 yıl önceki seçimlere göre desteğini ikiye katlayarak yüzde 44 oranında oy aldı. seçim Komisyonu, 1979 yılından beri iktidarda olan Sosyal Demokrat Siumut'un da yüzde 26 oy aldığını duyurdu.

İA'nın 31 üyeli parlamentoda hükümeti kurmak için küçük partilerin desteğini alması gerekiyor.

Seçim zaferinin belli olmasından sonra İA lideri Kuupik Kleist, Grönland'ın başkenti Nuuk'da taraftarlarına yaptığı konuşmada, "Grönland bunu hak ediyor" dedi.

Grönland Başbakanı Hans Enoksen'in partisi Siumut, kasım ayında Danimarka ile ilişkilerin zayıflamasını öngören referandumun kabul edilmesinden sonra erken seçim kararı almıştı.

Referandumla kabul edilen yeni düzenlemeler 21 Haziranda yürürlüğe girecek. 21 Hazirandan sonra İnuit dili Grönlandca resmi dil olacak, yerel polis gücü, mahkemeler ve sahil güvenlik kademeli olarak Grönland hükümetinin denetimine verilecek.

Yeni düzenlemeler, Danimarka ile petrol gelirlerinin paylaşımı konusunda yeni kuralları belirlemek için görüşmelere bu ay başlanmasını da içeriyor.

Kopenhag hükümeti, ada ekonomisinin ihtiyaçlarının üçte ikisini sağlıyor, ayrıca adanın savunma ve dış politikasının kontrolünü elinde tutuyor, Danimarka Kraliçesi Margrethe ise devletin başı sayılıyor.

Grönland'ı erken seçimlere götüren süreç Siumut'un önde gelen yöneticilerinin kamu parasını özel harcamaları için kullandığının ortaya çıkmasıyla başladı. Eski İçişleri Bakanı Jens Napaattooq, vergi mükelleflerinin 24 bin dolarını kişisel harcamaları için kullandığı gerekçesiyle mahkum edildi ve 4 ay hapis cezası aldı.

Parti içi iktidar çekişmelerine de sahne olan Siumut'ta eski Maliye Bakanı Alega Hammond, Enoksen'in parti liderliğinden ayrılması için mücadele etti.

1775'te Danimarka'nın sömürgesi olan Grönland, 1953'te eyalet haline getirildi, 1979'da da yarı özerkliğe kavuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*