GSM şebekelerine sert uyarı!

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, GSM şebekelerini sert uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Binali Yıldırım, "İndireceksiniz arkadaşlar, ucuzlatacaksınız. Vatandaş ucuz hizmet alacak. İnternet, telefon daha çok kullanılacak. İndirirseniz sonuçta vatandaş da memnun olur, siz de istediğiniz sonucu alırsınız" dedi.

Yıldırım, AVEA’nın yeni nesil şebeke tanıtımı amacıyla Ahlatlıbel’deki binasında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, AVEA’nın yeni bir hizmetin tanıtımını yaptığını anımsatarak, bu işin "şebeke" işi olduğunu söyledi. Yıldırım, "Ama şebeke deyince akla hep olumsuz şeyler geliyor. Bu şebeke, o şebekelerden değil. Bu, vatandaşın işine yarayan bir şebeke" diye konuştu.

Eskiden şebekelerin analog sistemlerle çalıştığını anımsatan Yıldırım, telekomünikasyonda yenilik döneminin başladığı 1980’lerden bugüne geçen 20 senede dünyada ve Türkiye’de çok büyük gelişmeler yaşandığını ifade etti. Bu gelişmelerin artık zamanla yarışır hale geldiğine dikkati çeken Yıldırım, yeni gelen bir teknolojinin lisans çalışmaları yürütülürken, bir diğerinin kuyruğa girdiğini belirtti. Yıldırım, "Böylesine bir süreç yaşıyoruz. Tüm bunların amacı bilgi toplumuna dönüşümde bu teknolojileri, nimetleri vatandaşın hizmetine sunmak" dedi.

Yıldırım, yeni teknolojilerin tek cihazla bir çok hizmetin alınmasına olanak sağladığına işaret ederek, şunları söyledi:

"Telefon etmek için başka cihaz, televizyon seyretmek için başka cihaz, trafikte yolunu bulmak için başka cihaz... Bunlar ortadan kalkıyor. Bunlara, bu sektör yakınsama diyor ama bunun ne anlama geldiğini ben kafamda yerleştiremedim. Biz, buna çeşitli hizmetleri tek bir kapıdan, tek bir cihaz üzerinden alma diyelim. Yani, bir tane alet cebinizdeki artık sizin her şeyiniz olmak üzeredir.

Onsuz hayat sıkıcı olacak. Ofisiniz o olacak, sekreteriniz o olacak, faks makineniz o olacak, yol rehberiniz olacak, ticaret danışmanınız olacak. Eğlenmek için filim seyretmek için cihazınız olacak. Yani aklınıza gelen bir çok işi bu şekilde yapacaksınız."

"HİZMET BEDELLERİ İNDİRİLSİN"

AVEA yetkililerinden verdikleri hizmetlerin bedellerini indirmelerini isteyen Yıldırım, "İndireceksiniz arkadaşlar, ucuzlatacaksınız. Vatandaş ucuz hizmet alacak. İnternet, telefon daha çok kullanılacak. Bunu yaygınlaştırmak mı istiyorsunuz, sürümden mi kazanmak istiyorsunuz, indirin. İndirirseniz sonuçta vatandaş da memnun olur, siz de istediğiniz sonucu alırsınız." Yıldırım, sektörde her gün yeni bir kısaltma çıktığını ifade ederek, kısaltmaların normal kelimelerin sayısını yakında geçeceğini söyledi. Yıldırım, şunları kaydetti:

"Kardeşim, bize ne gareziniz var? Bunları ezberlemek zorunda mıyız? Doğru dürüst, vatandaş nasıl anlayacaksa yüksek hızlı protokolü... Yüksek hızlı internet erişimi deyin, vatandaş anlasın. Bir sürü kısaltma, bir sürü harf kalabalığı. Maksat, doktorlar gibi anlaşılmayan şeyler yazsınlar. Öyle bir niyetimiz yok, vatandaş bu hizmetlerin ne getirmek istediğini bilmek istiyor." Yeni nesil şebekelerin daha az yatırımla daha çok kişiye ulaşılmasına olanak sağlayacağını belirten Yıldırım, bu şebekeler aracılığıyla daha fazla hizmet verileceğini, bir oda dolusu dolaplar yerine, bir yazılımla hizmetin on kat yirmi kat hızla ulaşabileceğini söyledi.

"GELECEK BİLİŞİMDE"

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, geleceğin bilişimde olduğunu vurgulayarak, hedefin 2013 bilgi toplumuna dönüşüm projesi olduğunu belirtti. Bu projenin gerçekleştirilmesinde, herkese görev düştüğünü ifade eden Yıldırım, en önemli görevin de sektöre düştüğünü söyledi.

Yeni nesil şebeke teknolojinin gecikmeden ülke insanına kazandırılması gerektiğini dile getiren Yıldırım, "Sadece kullanıcılığı özendirmek değil, teknolojinin geliştirilmesine ve ülkemiz uygulamalarına katkı sağlanması bizim en önemli beklentimizdir. Sizler de lütfen insanları sadece çıkardığınız ürünlere para ödeyerek kullananlar olarak görmeyiniz" diye konuştu.

Yıldırım, 3. nesil şebeke sistemlerinin takviminin ilan edildiğini, ihalesinin yapılacağını belirterek, bunu WayMAX denilen sistemin takip edeceğini söyledi.

"Bundan böyle ne gelişme varsa dünyada bu gelişmeleri yakından takip edeceğiz" diyen Yıldırım, gelişmelerin arkasında kalmadan, insanların gelişmelerden zamanında faydalanabilmeleri için düzenlemeleri uygulamadan önce yapacaklarını söyledi. Yıldırım, konuşmasının ardından yeni nesil şebeke sistemini kullanarak İstanbul’da bulunan sunucu Acun Ilıcalı ile görüştü. Ilıcalı’nın bulunduğu bölgedeki esnaf ile de görüşen Yıldırım, "İşte hizmet böyle olur" dedi.

SORULAR

Daha sonra, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, bir gazetecinin sorusu üzerine, telekomünikasyon ve yazılım sektörüne destek verilmesi planlanan projenin, "Bilişim Sektörüne Destek Projesi" olarak adlandırılacağını söyledi.

Yıldırım, hibe miktarlarının tutarları hakkında proje uygulamaya girmeden bilgi vermenin mümkün olmadığını ifade etti.

Bakan Yıldırım, bir başka soru üzerine de, "Numara taşınabilirliği en temel insan hakkıdır. Buna olumsuz bakmak çok hoş bir şey değil" dedi. "Kamu hizmetleri ne zaman cebe gelecek" sorusunu ise TÜRKSAT Genel Müdürü Osman Dur yanıtladı. Dur, "Teknik alt yapısı kuruldu. Test çalışmasını başlattık. Ağustos ayında açacağız" dedi.

DİĞER KONUŞMALAR

AVEA Ceo’su Cüneyt Türktan ise klasik şebekelerde çeşitli hizmetlerin verilmesinde sınırlı uyumluluk ve yüksek maliyet sorunu yaşandığına değindi. Türktan, şöyle devam etti:

"Analog sistemlerden dijital sisteme geçişten bu yana iletişim sektöründe yaşanan en önemli gelişme, mevcut sistemlerden IP tabanlı sisteme geçiş olmuştur.

Biz de bu çerçevede, Türkiye’de yine bir ilke imza atarak şebekemizi IP tabanlı sisteme taşıdık. Tüketicilerimize en iyi ve kaliteli hizmeti sunmak için operasyon maliyetlerimizi azaltıp, yeni hizmet platformlarının esnek uygulamalarına olanak sağlamayı ve şebekemizi daha verimli kullanmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle de altyapımızın bir kısmını paket tabanlı daha esnek ve yeni servislere açık, servis kalitesi güvenceli yeni nesil şebekeler ile değiştiriyoruz. Böylece abonelerimize en kaliteli iletişim hizmetini en uygun fiyata sunmaya devam edeceğiz." Telekomünikasyon Kurul Başkanı Tayfun Acarer ise 3. nesil şebekelere çok kısa bir süre içinde lisans verileceğini söyledi.

Bu yıl iletişimde geçen yıllarda yaşanan kalite sorunlarının azaltılması için çalışmalar yaptıklarını anlatan Acarer, mevcut operatörlerin büyük ölçüde şebekelerini yenilediklerini, operatörlerin tümünün 3. nesile uygun hale geldiğini söyledi. Yıldırım, törenin ardından yeni nesil şebekenin santralini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

YENİ NESİL ŞEBEKE

"Yeni nesil şebekeler" olarak adlandırılan IP bazlı yapılanma, geleneksel şebekelerin esnekliği ve yüksek maliyetine karşın, etkin maliyet kontrolü, esneklik, internet üzerinden yeni servisler ve servis kalitesinde güvence sunuyor. Bu yeni teknoloji altyapısıyla Avea, dörtlü oyun (ses-video-veri-mobil) ve yüksek seviyeli hizmetleri sunabilen çok yüksek bant genişliğine sahip bir şebekeye sahip olacak, mobil ortamlarda kesintisiz bağlantı sağlayabilecek.

Ayrıca, kuruluş. 3G benzeri yüksek hızlı uygulamalara da baz teşkil edecek bir IP omurgasına sahip olacak. Devre anahtarlamaya göre daha erişilebilir olan paket anahtarlama sayesinde, "şebeke meşgul" alarmı büyük ölçüde azalacak, mevcut şebeke daha verimli kullanılabilecek. Yeni nesil teknoloji iletişim maliyetlerinin azaltılmasına olanak sağlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious