GSM'de 20 günlük transfer rakamı

GSM'de 20 günlük transfer rakamı.12281
  • Giriş : 30.11.2008 / 08:30:00

Numara taşınabilirliği uygulamasına 20 günde 230 bin abone başvurdu. 9 Kasım 2008'de başlayan projeden kazançlı çıkan GSM şirketi ise...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Numara taşınabilirliği uygulamasına 20 günde 230 bin abone başvurdu. 9 Kasım 2008'de başlayan projeden kazançlı çıkan GSM şirketi ise Turkcell oldu. Numara değiştirmeden operatörler arasında geçiş imkanından yararlananların yüzde 70'e yakını Turkcell'e geçmeyi tercih etti. Dünyadaki uygulamaların tersine Türkiye'de hakim operatörün tercih edilmesi Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da dikkatini çekmişti. Yıldırım, "Bunun üzerinde de inceleme yapılması lazım. Niye insanlar oraya gidiyor. Herhalde bir cazibe var." açıklaması yapmıştı.

Şirketler Üçüncü Nesil mobil haberleşme sistemi (3 G) ihalesine yoğunlaşırken, 65 milyon aboneyi ilgilendiren bir başka yenilik numara taşınabilirliği uygulamasının üzerinden 20 gün geçti. Reklamlarla başlayan rekabet üç operatörü yeni kampanyalar yapmaya zorlardı. Vodafone 1 YTL'ye limitsiz konuşma imkanı tanırken, Turkcell abonelerine haftada iki gün bedava konuşturma paketi sundu. Avea ise kurumsal, öğrenci ve faturalı hatlarda büyük indirimler yaptı. Rakip operatörden müşteri kapmak için yapılan kampanyalar üzerine daha ilk gün 37 bin abone numara taşıma müracaatında bulundu. Telekomünikasyon Kurumu (TK) yetkililerinden alınan bilgiye göre, geçtiğimiz hafta 145 bine çıkan taşınma başvurusu 29 Kasım itibariyle 230 bine yükseldi.

TK ve üç GSM şirketi 2,5 milyon abonenin yer değiştirmesinin beklendiği operatörler arası geçişte taşıma sürelerini kısalttı. Talepleri değerlendirerek 6 gün içinde sonuçlandırması öngörülürken bu süre 1 güne kadar indi.

NUMARA TAŞIYAN ABONE ESKİ OPERATÖRE DÖNEBİLİR

Numara taşıma uygulamasında bir sınırlama bulunmuyor. Yeni operatöre geçildikten sonra istenildiği zaman tekrar başka bir operatöre geçmek için taşıma işlemi başlatılabiliyor. TK'nın gerekli görmesi halinde, abonenin aynı takvim yılı içerisinde bir numara için numara taşınabilirliği hizmetinden yararlanma sayısına sınır getirebilir. Numara taşıma başvurusu yapmış abone, bu talebinden vazgeçebilir. Talebinden vazgeçen abone, alıcı operatöre başvurup iptal formu doldurarak, taşıma işlemini iptal ettirebilir.

Numara taşınabilirliği 1997'de Singapur'da başladı. 1999 yılından bu yana Avrupa'da uygulanıyor. Uygulamayı ilk başlatan AB ülkeleri İngiltere ve Hollanda oldu. Uygulama bugün 25 AB ülkesinde kullanılıyor. Numara taşınabilirliği sayesinde Avrupa'da operatörler arasındaki rekabet arttı ve 50 milyona yakın kullanıcı numarasını taşıdı. 2007 yılında AB ülkelerinde 12 milyon kullanıcının numara taşıdığı belirtiliyor.

5 ADIMDA NUMARA TAŞIMA

- Numarasını taşımak isteyenler cep telefonu kullanıcıları abone merkezine gidip başvuru yapıyor.

- Bilgilerin merkeze ve diğer operatöre iletilmesinin ardından fiili taşıma zamanı SMS ile aboneye bildiriliyor.

- Abone, kendisine verilen yeni SIM kartını, taşıma zamanı bildirildiğinde makinesine takarak kullanmaya başlıyor. Taşınan numara arandığında sesli tonla arayan kişi uyarılıyor.

- Numarasını taşıyan abone, yeni operatöründe faturalı veya kontörlü sistemi tercih edebiliyor.

- Abonelerin başvuru formu doldururken TC kimlik numarası ve nüfus cüzdanı bulundurmaları gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*