Guantanamo'da 4 tutuklu intihar girişiminde bulundu

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

ABD Ordusu, Küba'daki Guantanamo Üssü'nde bugün 4 tutuklunun intihar girişiminde bulunduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Durand, kendisini asmaya çalışan tutukluyu kurtarmaya çalışan askerlei diğer tutukluların engellenmeye çalıştığını söyledi. Sözcü, 4 tutuklunun da hayatî tehlikesinin bulunmadığını kaydetti.

Üssü ziyaret eden avukatlar, burada 4 yıldan fazla bir süredir tutulan 460 'terör şüphelisi' arasında depresyonun yaygın olduğunu ifade etmişti.

Resmî açıklamalara göre üste toplam 41 intihar girişimi meydana geldi.

GUANTANAMO ÜSSÜ'NDEKİ 15 SUUDİ ÜLKESİNE DÖNDÜ

ABD'nin Guantanamo Körfezi'ndeki üs'te tuttuğu 15 Suudi vatandaşı ülkelerine döndü.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Nayef bin Abdülaziz, ABD'nin terör şüphelisi olarak tuttuğu Suudilere ülkenin yasalarına göre muamele edileceğini söyledi. Bakan, Guantanamo'daki tüm Suudi vatandaşlarının serbest bırakılarak ülkeye dönmesinin sağlanması için çaba gösterdiklerini kaydetti.

Tutukluların, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal'ın Washington ziyareti sırasında bu ülkeye gönderilmesi dikkat çekti.

11 Eylül 2001'deki saldırılardan sonra tutuklu merkezine dönüştürlen Guantanamo Üssü, ABD toprağı olmadığı için Amerikan mahkemeleri tarafından denetlenemiyor.

BM, AMERİKA'NIN "GİZLİ HAPİSHANELERİNİ" KAPATMASINI İSTEDİ

Birleşmiş Milletler, ABD'nin "gizli hapishanelerini" ve Guantanamo üssündeki hapishaneyi kapatmasını istedi. BM Komisyonu işkenceye karşı olduklarını, ABD'nin yurtdışındaki gizli hapishaneleri ve Guantanama'da tesisleri uluslararası kuralları ihlal etmemek için kapatması gerektiğini belirtti.

Bağımsız 10 uzman tarafından oluştural komisyon, Bush yönetiminin "sorgulama tekniklerini kaldırdığını, işkence kabul edilecek suçların işlenildiğini insanların köpekler kullanılarak korku ile bazı şayleri yapmaya zorlandırıldığını" kaydetti. Komisyon, "ABD'nin hiçkimsenin gizli hapishanelerde mahkum edilmediğini garanti etmesi gerektiğini ve bu tip hapishaneleri kapatması gerektiğini"açıkladı. Komisyon ayrıca "Yaptırım güçlerinin olmadığını, bunun bir tavsiye kararı olduğunu" belirtti.

ABD, yüzlerce kişiyi terörist şüphesiyle EL Kaide'nin düzenlediği 11 Elül saldırılarından sonra tutuklayarak Afganistan, Irak ve Guantanama üssündeki hapishanelere koydu. ABD gizli hapishane iddialarını reddediyor.

ABD, Mayıs ayının başlarında 30 kişiden oluşan kıdemli bir ekibi Cenevre'ye göndererek hakkındaki "gizli hapishaneler" ve "işkence yaptığı" konularında kendini komisyonda savundu.

İnsan hakları grupları ABD'yi tutuklulara kötü muamelede bulunmakla ve onlara karşı sorgulamada kullanılmaması gereken alay edici yöntemler kullanmakla suçluyor. Komisyon, "ABD ordusunun ve sivillerinin Irak ve Afganistan'da, güvenilir raporlarla işkence yaptıkları ve sorgulama methodlarına bağlı kalmadıklarına dair bilgilere sahip olduklarını" duyurdu.

Komisyon, "ABD derhal askeri ve sivil hapishanelerden işkenceyi söküp atmalı ve bunların sorumlularını inceleyerek cezalandırmalı" dedi. Komisyon açıklamasında "Bütün hapishaneler kayıt altında olmalı ve sorgulama kurallarına uyulmalı tıpkı ABD'nin söylediği gibi"dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious