Guantanamo'da George Bush'a darbe

  • Giriş : 05.06.2007 / 08:55:00
  • Güncelleme : 05.06.2007 / 09:01:16

Bush yönetimine darbe olarak yorumlanan 2 sanık hakkında, yargı yetkilerinin olmadığına karar verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD’nin Guantanamo üssünde kurulan mahkemede askeri yargıçlar, Başkan George Bush yönetimine büyük bir darbe olarak yorumlanan bir karar alarak mahkemeye çıkarılan 2 sanık hakkında, yargı yetkilerinin olmadığına karar verdi.
Guantanamo’da yargı sürecine giren yegane 2 kişi olan bu sanıklar hakkındaki kararın, üste tutulan 380 kişinin tümüyle ilgili yargı yolu bulunmasının önünü tıkaması bekleniyor.
Yargıçlar, Afganistan’da bir ABD askerini öldürmek, diğerini yaralamakla suçlanan Kanada vatandaşı Ömer Hadr ve terörist Usame bin Ladin’in koruması ve sürücüsü olmakla suçlanan Yemen vatandaşı Salim Ahmet Hamdan’a yönelik tüm suçlamaları düşürdü.
Böylece Başkan Bush yönetiminin, Guantanamo’da tutulan kişiler için yargılama yolu bulma çabaları büyük bir darbe yemiş oldu.
ABD Yüksek Mahkemesi, Hamdan için alınmış kararı görüşürken, yargılamayı yapan sistemi geçersiz ilan etmiş, bunun üzerine Kongrede geçen yıl kabul edilen ve Başkan Bush’un da imzaladığı bir yasayla yeni bir yargılama sistemi oluşturulmuştu.
Yargıçların son tutumu ise yeni düzenlemelerin de yetersiz kaldığını ortaya koydu. Askeri Komisyon Yasası adını taşıyan yeni düzenleme, Guantanamo’da tutulanları "kanun dışı düşman savaşçıları" olarak tanımlıyor. Askeri yargıçların yargı yetkisi olmadığına dair karar vermelerinin nedeni ise sanıkların daha önce yalnızca "düşman savaşçıları" olarak tanımlanmaları, kendileri için "kanun dışı" ifadesinin kullanılmamış olması.
Bush yönetimi geçen yılki düzenlemede sanıkların sıfatlarına "kanun dışı" ifadesini de ekledi çünkü bu ifadenin olmaması, yani sanıkların yalnızca "düşman savaşçıları" olması halinde konu, savaş esirlerine muameleyi düzenleyen Cenevre Sözleşmeleri’nin kapsamına giriyor.
Askeri savunma avukatlarının başkanı Albay Dwight Sullivan, yargıçların kararının, Bush yönetiminin geçen yıl yaptığı düzenlemenin sonu anlamına geldiğini belirtti. Sullivan, "bu teknik bir sorun değil yeni sistemin de çalışmadığının bir göstergesi" dedi.
Bu karar, Guantanamo’da tutuklananların yargılanmaları önünde bir engel çıkarmasına karşın, özgürlüklerine kavuşmaları anlamına gelmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious