Guantanamo'daki korkunç işkenceler raporlaştırıldı

Guantanamo'daki korkunç işkenceler raporlaştırıldı.12300
  • Giriş : 24.06.2008 / 19:41:00
  • Güncelleme : 24.06.2008 / 19:00:54

İşte bu insanların yaşadığı işkenceler ilk kez tıbbi bir rapor haline getirildi... İşte tüyle rürperten gerçekler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Biri Türk 6 doktor, ABD güçlerinin Guantanamo, Ebu Garib ve Bagram'da yaptığı işkenceleri raporlaştırdı. Yaşadıklarını anlatanlar arasında Guantanamo'da tutulan Türklerin de olduğu iddia ediliyor..

İşte bu insanların yaşadığı işkenceler ilk kez tıbbi bir rapor haline getirildi... "İnsan Hakları İçin Hekimler" (PHR) isimli kuruluş ABD güçlerinin elinde işkence gören 11 kişinin yaşadıklarını 130 sayfalık bir rapor halinde dünyaya sundu.

Sabah'ın haberine göre görüşmeleri yapan 6 kişilik uzman ekibin içinde Türk doktor Önder Özkalıpçı da yer aldı. Gerçek isimleri açıklanmayan mahkûmlara takma ad verildi. 11 mahkûmdan dördü 2001-2003 arasında Afganistan'da tutuklandı daha sonra Guantanamo'ya gönderildi. Yedisi 2003 yılında Irak'ta tutuklandı. ABD Savunma Bakanlığı'nın göz yumduğu işkencelere maruz kalan mahkûmlardan üçü tecavüze de uğradı.

3 HAFTA ÇIPLAK YATIRDILAR

Kemal: 2003'te tutuklandı. Ebu Garib Hapishanesi'ne getirildi. Soğuk bir odada çıplak olarak 3 hafta tutuldu. Aile üyelerine "tecavüz" edildiği söylendi. Haftalarca işkence gördü.

SOPAYLA TECAVÜZ

Emir: Irak'ta 2003'te tutuklandı. Bir ay sonra geçirildiği Ebu Garib'de dini ve cinsel aşağılanma gördü, başına çuval geçirildi, uyuması engellendi, saatlerce çıplak halde ayakta tutuldu. Konulduğu pis kokulu odada dışkı kokan yere çıplak halde yüz üstü uzanmaya zorlandı. Sopayla tecavüz edildi.

ÇIPLAK KADIN ADET KANI SÜRDÜ

Yusuf: Afganistan'da tutuklandı. Cinsel tacizde bulunuldu. Üzerine köpekler salındı. Vücuduna elektrik verildi. Porno fotoğraflara bakmaya zorlandı. Askerler gözü önünde Kuran'ı yırtıp tuvalete attı. Odasına giren çıplak bir kadın üzerine "adet kanı" sürdü.

CİNSEL ORGANIMI DEFALARCA EZDİLER

Hacı Ali El Kaysi: 2003 yılında camiye giderken tutuklanan El Kaysi, 6 ay boyunca işkencelere maruz kaldıktan sonra "suçsuzsun" denilerek dışarı çıkarılmış. Yaşadığı işkenceleriyse şöyle anlatıyor: "Bir çubuğu anüsüme soktular, erkeklik organımı ezdiler, köpekle üzerime saldırdılar..."

GÖZ YUMULAN İŞKENCELER

Sopalarla tecavüz.

Cinsel işkence, erkeklik organının ezilmesi.

Erkeklerin vücutlarının birbirine değmesini sağlama, birbirleriyle cinsel ilişkiye giriyorlamış gibi yaptırma.

Tuvalet ihtiyacını çırılçıplak olarak karşılamaya zorlama.

Ailesine zarar verme, tecavüz etme tehdidi.

Kaba dayak ve duvara fırlatma.

Köpekle korkutma.

Fiziksel ve cinsel aşağılama.

Aşırı ışık ve sesle duyuları etkisiz hale getirme.

Aşırı sıcak ya da aşırı soğuğa maruz bırakma.

Bilgi almak için ya da direnci kırmak için enjeksiyon verme.

Elektrik şoku.

Temel ihtiyaçlardan mahrum etme.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious