'Guantanamo'yu kapatmak istiyorum'

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Irak'a sürpriz ziyaretinden sonra ülkesine dönen Bush, Küba'da terör şüphelilerinin tutulduğu Guantanamo üssünü kapatmak istediğini, fakat şüphelileri mahkemeye çıkarmak için yol aradıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyen George Bush, üsteki koşullar ve haklarında suçlama yapılmayan şüphelilerin tutulması nedeniyle tüm dünya tarafından kapatılması istenen Guantanamo hapishanesi ile ilgili bir soru üzerine, burayı kendisinin de kapatmak istediğini söyledi. Üste tehlikeli kişilerin tutulduğunu öne süren Bush, bu kişilerin yargılanması için yol aradıklarını ifade etti.

Kampın ABD'yi eleştirmek isteyenlerin eline koz verdiğini kabul eden Bush, Irak'taki Ebu Gureyb hapishanesindeki tutuklulara yapılan kötü muameleleri de 'büyük bir hata' olarak nitelendirdi.

Guantanamo'daki tutuklulardan 2 Suudi ve 1 Yemenli cumartesi günü kendilerini asarak intihar etmişti.

İşgalin ardından ikinci kez gittiği Bağdat'la ilgili olarak "Özgür ve demokratik Irak'ın başkentini ziyaret edebilmiş olmak bana ilham verdi" ifadelerini kullanan Bush, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin sağlam karakterinden ve başarı yolundaki metanetininden de etkilendiğini ifade etti.

ABD Başkanı, Irak hükümetinin Bağdat ve çevresinde aldığı yoğun güvenlik önlemlerinin de şiddet olaylarının azalmasına yardımcı olacağını söyledi. Bush, bununla birlikte Irak'taki direnişin tamamen sona ermesini beklemenin de mantıksız olacağının altını çizdi.

Irak'taki El Kaide örgütü lideri Ebu Musab El Zerkavi'nin öldürülmesinden sonra edindikleri istihbaratın da yardımıyla direnişçilere karşı saldırıları sürdüreceklerini söyleyen Bush, "Yakaladığımız bu fırsatı Başbakan'a (Maliki) yardım etmek için kullnacağız" dedi.

Irak'taki Amerikan askerlerinin çekilmesiyle ilgili somut bilgi vermekten kaçınan Bush, yeni Irak hükümetinin kendisini savunabilecek, sürdürebilecek ve yönetebilecek yetkinliğe ulaşmasının gerektiğini ve bunun için Irak'a yardımcı olacaklarını ifade etti.

Irak'ta 130 binden fazla Amerikan askeri görev yapıyor.

Bush, dünya ülkelerini de Irak'ı desteklemeye çağırarak, Irak'a 13 milyar dolarlık yardım sözünün yalnızca 3 milyar dolarının ulaştığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious