Guardian: Türk-ABD ilişkileri kopabilir

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin, Kongre’nin gündemindeki “Ermeni soykırımı” tasarısı nedeniyle spektaküler bir biçimde kopabileceği öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz The Guardian gazetesinin tanınmış köşe yazarı Simon Tisdall, Beyaz Saray’ın tasarıya karşı çıktığını ancak durduramayabileceğini belirterek tasarı geçmesi halinde Türkiye’nin Washington’u göz ardı ederek kuvvetlerini Kuzey Irak’a gönderebileceğini savundu.

Simon Tisdall, “ABD soykırım tasarısı Türkleri öfkelendiriyor” başlıklı yazısının ilk cümlesinde “Bir dost için garip bir muamele” dedikten sonra Washington’un Türkiye ile ilişkisinin TBMM’nin tezkereyi onaylamadığı 2003 yılından bu yana “aşağıya doğru gittiğini” öne sürdü.

Tezkerenin reddedilmesinin ABD’yi, Irak’ın işgalinin Iraklı Kürtlerin ayrılıkçılığa verdiği ivmenin ise, Türkleri öfkelendirdiğini belirten Tisdall, ABD politikalarını doğru bulmayan Türklerin sayısının yüzde 81’e çıktığına dikkat çekti.

ABD Kongresinde Ermeni tasarısının geçmesi için yeterli destek bulunduğuna işaret eden Tisdall “Şimdi ilişki, potansiyel bir spektaküler kopmaya doğru ilerliyor” yorumunu yaptı.

“Soykırım” etiketinin Türkiye’de “çok hassas” bir konu olduğunu ifade eden Tisdall, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ortak komisyon kurulması önerisine de dikkat çekti.

Simon Tisdall, Türkiye’de yapılacak seçimlerin nedeniyle Başbakan Erdoğan ve diğer adayların “soykırım” tartışmasının yarattığı yoğun “milliyetçi duyguları” görmezlikten gelemeyeceğini kaydetti.

PELOSI GÜL’E RANDEVU VERMEDİ

Ermeni seçmenlerini yatıştırma ihtiyacı duyan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin de, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e randevu vermediğini, Gül’ün de “kabus” uyarısını yaptığını belirten Tisdall, şöyle devam etti:

“Türkiye’de, Irak’taki ABD güçlerine yönelik lojistik destek dahil olmak, üzere ikili askeri işbirliğinin azaltılması çağrıları yapılıyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, olası zararlı etkilerini dile getirmek üzere bu hafta Pentagon’a gitti.”

The Guardian yazarı, Beyaz Saray’ın tasarıya karşı olduğunu ancak durduramayabileceğini belirtirken şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ancak, tasarıyı öldürmek için her gün yeni nedenler ortaya çıkıyor. Bunlardan biri, tasarı geçerse, Amerika karşıtlığında meydana gelecek yükselmenin, Türkiye’yi, Washington’u göz ardı ederek kuvvetlerini Kuzey Irak’a gönderme kararı almaya itmesi olasılığıdır. Bu da, ABD’nin ülkeyi istikrarlaştırma çabaları için potansiyel bir felakete yol açabilir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious