Guardian: Türkiye siyasi bir krize girebilir

Guardian: Türkiye siyasi bir krize girebilir.8115
  • Giriş : 27.07.2008 / 17:17:00

Guardian, mahkemenin kararının ülkeyi derin bir iç siyasi krize sokabileceğini hatırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin böyle bir siyasi krizin içine girmesinin hem Orta Doğu'da hem de Avrupa'da büyük etki yaratacağını yazan gazete, "AK Parti nadir görülen ekonomik ve istikrarı yakaladı. Recep Tayyib Erdoğan da geçmiş hükümetlerin yapamadığı AB ile üyelik görüşmelerine başlamayı başardı. "yorumunu kullandı.

Türkiye'de bazı kesimlerin AK Parti'nin modern Türkiye Cumhuriyeti'ni devireceğine inandıklarını yazan gazete, konuyla ilgili şu yorumu yaptı. "AK Parti'ye açılan kapatma davasında Erdoğan'ın daha önce yaptığı konuşmaları delil olarak gösteriyorlar. Ancak bu suçlamayla ilgili iki problem var. Birincisi AK Parti iktidarı zamanında nasıl söz verdiyse o şekilde hareket etti. Yani ılımlı ve Batıya dönük. İkincisi bu patinin şeffaf bir demokratik zihniyeti var."

Türkiye'deki iç siyasi çekişmelerin tamamen iktidar kavgası olduğunu yazan gazete, son olarak, "Bu çekişme Türkiye'de daha önceki hükümetlerden yorulmuş büyük bir halk kesimi ile kendi tekellerini kaybetmek istemeyen eski elit kesim arasında yaşanıyor. Türkiye'nin Müslümanları demokratik bir sistem içine dahil etmesi çok önemlidir. Eğer bu konuda başarısız olunursa, İslam ile demokrasinin iç içe olamayacağına inanan radikal örgütler kazanacaktır."yorumunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*