Guardian: Türkiye süper güç oluyor

Guardian: Türkiye süper güç oluyor.6742
  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

Guardian gazetesi, İsrailli üst düzey savunma ve istihbarat analistlerinin, İran ve Türkiye'nin Ortadoğu'da yükselen süper güçler haline geldiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazetenin başyazısında, İsrailli üst düzey istihbarat ve savunma analistlerinin bu hafta yıllık toplantılarını yapmak üzere İsrail'in Herzliya kentinde bir araya geldiği belirtildi. Yazıda, üst düzey analistlerin, Ortadoğu'nun geleneksel siyasi haritasının değişmekte olduğu konusunda fikir birliği içinde bulunduğu kaydedildi. "TÜRKİYE VE İRAN SÜPER GÜÇ OLUYOR"

İsrail'in de anlaşmaları kestiği bölgede baskın Arap ülkeleri olan Mısır ve Ürdün'ün etkisinin azaldığı vurgulanan yazıda, buna karşın Türkiye ve İran'ın bölgesel süper güçler olarak etkilerinin arttığı ifade edildi.

İsrail'in Batı Şeria işgaline direnişle birlikte Pan-Arabizm'in yerini İslamcılığa bıraktığı kaydedilen yazıda, artık öncü direniş örgütlerinin El Fetih ya da Filistin Kurtuluş Örgütü değil Mısır'daki Müslüman Kardeşler örgütüyle ilişkisi bulunan Hizbullah ve Hamas olduğu belirtildi.

Yazıda, Filistin'de El Fetih ve Hamas arasındaki çıkmazın süreceği ve barışın gelmeyeceği ancak buna karşın bir iç savaşın da yaşanmayacağı öngörüldü. Yazıda ayrıca, İsrail'in bu konuda Filistinli mahkumların serbest bırakılması gibi bazı adımlar atabileceği kaydedildi. "İSRAİL İRAN İÇİN İZOLASYON KAMPANYASI BAŞLATTI"

Guardian gazetesinin başyazısında ayrıca, İsrail'in İran'ı dünya finans pazarlarından izole etmek istediği, bu yöndeki kampanyanın da dün Eski İsrail Dışişleri Bakanı Benyeman Netanyahu'nun Londra ziyaretiyle başladığı ifade edildi.

Yazıda, bu yöndeki ilk "salvonun" Tahran'da yatırım yapan Batılı emekli sandıklarını hedef alacağı belirtildi.

İSRAİL VE AHMEDİNEJAT MAHKEMELİK OLACAK

Guardian gazetesi ayrıca İsrail'in, İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinejat'a "İsrail haritadan silinmeli" sözleri nedeniyle 1948 Genova Soykırım Konvansiyonu kapsamında dava açacağını da kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious