Guardian'dan 'papa ziyareti' yorumu

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

İngiliz The Guardian gazetesi, Papa 16. Benedict'in Ayasofya ziyaretinin, Türkiye ziyaretinin en hassas anı olacağı yorumunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazete, Papa'nın şiddet ve din ile ilgili sözlerinden dolayı Müslüman dünyada oluşan atmosfer nedeniyle Türkiye ziyaretinin hassaslaştığını yazdı. Gazete, "Ayasofya'da geçireceği 8 dakika Vatikan'ın Türkiye ve Müslüman dünyaya yönelik gerçek niyetini ortaya koyması olarak değerlendirilecek." dedi. "Papa Ayasofya'da dua edecek mi? Dizleri üzerine çökecek mi? Ya da sessizce müzeyi mi gezecek?" şeklinde sorular soran gazete, "Kaynaklar, Papa'nın Ayasofya'ya girerken haç çıkaracağını söylüyor." dedi. The Guardian, "Papa'nın 1453'de Müslümanların eline geçen İstanbul'u tekrar Hristiyanlığın merkezi haline getirme çabası içinde olduğu algılanırsa Türkiye ve Müslüman dünyayı galeyana getirebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Gazeteye konuşan Ayasoyfa yetkilisi, "Burası cami ya da kilise değil. Müze. Burada dini vecibelerinizi yerine getiremezsiniz." dedi. Ayasofya'yı ziyaret eden Mehmet Tayyar Kaya adlı bir vatandaş gazeteye, "İbadet etmeye kalkışırsa bu iyi olmaz. Bu insanları rahatsız eder." şeklinde konuştu. Ancak gazeteye konuşan Ortodoks Papaz Dositheos Anagnostopulos bu görüşlere katılmıyor. Papaz Anagnostopulos, "Haç çıkarırsa ne olmuş? İnsanın kalbi Tanrı'nın mabedidir. Eski yapılardan daha önemli olan şeyler var." dedi.

Gazete, "sorun çıkma ihtimali yüksek" diyerek Papa'nın ziyareti için geniş güvenlik önlemleri alındığını da yazdı. Gazete, keskin nişancıların yerleştirileceğini, cep telefonu sinyali bozan aletlerin yerleştirileceğini belirtti.

Fatih Camii'ndeki namaz kılmaya gelenlerle konuşan gazete muhabiri, "Cuma namazına gidenlerin pekçoğu Papa'nın gelmesini istediklerini söyledi" değerlendirmesinde bulundu. Gazeteye konuşan Ali Enuk, "Peygamberimizin Müslümanlar için ne kadar önemli olduğu o biliyor. Bize tahrik etmeyecek. O büyük bir din adamı. Türkiye'ye gelmeli." değerlendirmesinde bulundu. Diğer bir vatandaş Cevat Gülümser, "Papa'nın başımızın üstünde yeri var." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious